Witaj w Wrzesińskie Forum Oświatowe
  Zarejestruj się ! Strona główna    Tematy    Wyślij artykuł    Pliki    Forum    Galeria    Publikacje  
Jak to zrobić ?

Kto jest on-line
Teraz online:

 Gości: 8
 Użytkowników: 0


Login
Pseudonim

Hasło

Security Code:
Security Code
Wpisz Security Code


Nie masz jeszcze konta?
Możesz je założyć.
Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał wiele przywilejów.

Menu

Strona główna

Wyślij artykuł
Tematy
Publikacje nauczycieli
Konkursy matematyczne
Archiwum artykułów
Szukaj

Nasza Galeria
Forum dyskusyjne
Ciekawe linki
Pliki do pobrania
Krzyżówki

Twoje konto
Prywatna poczta
Napisz do nas


Publikacje
· Awans zawodowy
· Biologia
· Chemia
· Edukacja czytelnicza
· Edukacja europejska
· Edukacja regionalna
· Fizyka
· GeoGebra
· Geografia
· Historia
· Informatyka
· Język angielski
· Język niemiecki
· Język polski
· Kształcenie zintegrowane
· Lekcja wychowawcza
· Matematyka
· Przedmioty zawodowe
· Przyroda
· Psychologia
· Religia
· Scenariusze uroczystości
· Sztuka
· Technika
· Wychowanie fizyczne
· Wychowanie przedszkolne

Nowe pliki
· 2009 finał cz.2 
· 2009 finał cz.1 
· 2008 finał 2 
· 2008 finał 1 
· 2008 etap rejonowy cz.2 

Nowe linki
· Orzecznictwo w Sprawach Oświatowych 
· Zespół Szkół Nowy Folwark 
· Wychowanie 
· Polonica - kursy języka polskiego jako obcego dla dzieci 
· Portal Edukacyjny Przyrodnik 

Archiwum
20-02-2013
· Nowe publikacje
09-12-2012
· Matematyczno-fizyczne podróże
· Zielona Szkoła z matematyką
03-11-2012
· Nowe publikacje
27-10-2012
· Nowe publikacje
20-09-2012
· Nowe publikacje
27-08-2012
· XII Podsumowanie Konkursów Matematycznych
21-06-2012
· Nowe publikacje
13-06-2012
· Kabecjanie dają radę - projekt realizowany w SSP1 we Wrześni
26-05-2012
· Nowe publikacje
05-03-2012
· Nowe publikacje
15-10-2011
· COMENIUS w Gimnazjum Nr 1
11-07-2011
· Nowe publikacje
14-06-2011
· Gimnazjum nr 1 Szkołą Odkrywców Talentów
05-06-2011
· XI Podsumowanie Konkursów Matematycznych w powiecie wrzesińskim
16-05-2011
· Nowe publikacje
21-03-2011
· Witaj wiosno!
25-02-2011
· Nowe publikacje
10-10-2010
· XIX Szkolny Rajd Patrona SSP1 we Wrześni
11-09-2010
· Podsumowanie Konkursów Matematycznych 2010

Starsze artykuły

Wakacyjna wyprawa na Wolin cz. I
Wysłany przez alikar dnia 15-01-2003 o godz. 23:43:21Jesteśmy nauczycielami z około dwudziestoletnim stażem pracy w szkole. Zorganizowaliśmy niejedną wycieczkę, rajd, obóz wędrowny, biwak dla różnych grup wiekowych . Braliśmy udział w koloniach i obozach harcerskich zarówno jako ich uczestnicy jak wychowawcy oraz kierownicy .

W roku szkolnym 2001/2002 postanowiliśmy zorganizować wakacyjny wyjazd dla dzieci z naszej macierzystej szkoły podstawowej. Nie chcieliśmy nazwać tego wyjazdu "kolonią", żeby nie kojarzył się z poranną gimnastyką, ciszą poobiednią, apelem, chrztami, itp., niezbyt odpowiednią wydawała nam się też nazwa "obóz", bo mogłaby sugerować, że będzie to forma turystyki kwalifikowanej, wymagająca jakichś specjalnych predyspozycji. Najodpowiedniejsza wydała nam się nazwa "wyprawa", bo zawiera w sobie element tajemniczości, odkrywania czegoś nieznanego, przygody, a tego wszystkiego chcieliśmy dzieciom dostarczyć.

Przygotowanie i przeprowadzenie takiego wyjazdu nie jest przedsięwzięciem prostym, ale każdy nauczyciel wie, ile radości przynosi zadowolenie na buzi dziecka, ile satysfakcji dają podziękowania i gratulacje od rodziców. Wspólne przeżycia pozwalają o wiele lepiej poznać uczniów, dają możliwość oddziaływań wychowawczych niemal na każdym kroku i co ważne - nie są to sytuacje wywołane sztucznie, np. w postaci scenek jak na "godzinie wychowawczej" , ani nie mają charakteru interwencji, gdy uczeń nabroi (te na wakacjach zdarzają nam się niezmiernie rzadko). Chodzi o oddziaływania pozytywne, poparte własnym przykładem: np. pozdrawiamy turystów na szlaku, zdejmujemy obuwie na progu schroniska, przestrzegamy ciszy nocnej, pomagamy słabszemu uczniowi, podziwiamy piękno koncertu organowego, cichutko obserwujemy stadko saren... Słowne nakazy i zakazy ograniczamy do niezbędnego minimum. Po prostu razem odpoczywamy , aktywnie spędzamy wolny czas, poznajemy piękno naszego kraju.Wiemy, że wśród Koleżanek i Kolegów nauczycieli są entuzjaści, których każdego roku spotykamy na turystycznych szlakach. Prawdopodobnie są też tacy, którzy podjęliby się organizacji wakacyjnego wyjazdu, lecz mają zbyt mało doświadczenia lub odwagi. Mamy nadzieję, że opisany poniższy przykład organizacji wyprawy być może ułatwi Państwu wejście w świat wakacyjnych przygód wraz z Waszymi wychowankami. Zachęcamy!

A oto jak my przygotowywaliśmy się do wyprawy.

Sierpień 2001- postanowiliśmy, że jedziemy na Wolin, (przy całej naszej miłości do gór uważamy, że są one zbyt trudne a nawet nudne dla małych dzieci, których według nas nie można narażać na częste kilkugodzinne wędrówki; klimat morski jest odpowiedni dla dzieci, okolice Wolina są malownicze, pełne atrakcji, gwarantują możliwość spędzania czasu w sposób interesujący niezależnie od pogody). Postanowiliśmy, że będzie to impreza z jednym miejscem noclegowym, aby nie narażać dzieciaków kilkakrotnie na strach, czy wszystko spakowały; jedziemy autokarem, który zostaje do naszej dyspozycji na cały czas wyprawy, i który wykorzystujemy do zwiedzania wybrzeża; zabieramy około 30 dzieci. Imprezę zaplanowaliśmy na 10 dni, gdyż wydawało nam się, że zbyt długa rozłąka z rodzicami może być dla dzieci trudna a jest to wystarczający czas do realizacji naszych zamierzeń.

A oto główne cele wyprawy:

  • poznanie pięknych okolic Pomorza Zachodniego

  • zapoznanie z historią, kulturą i tradycjami regionu

  • zdobycie wiedzy związanej z odwiedzanymi miejscami ze szczególnym uwzględnieniem ochrony przyrody

  • kształtowanie potrzeby aktywnego wypoczynku w czasie wolnym

  • nabycie umiejętności współdziałania w grupie i odpowiedzialności za wykonanie powierzonych zadań

Wrzesień 2001- opracowaliśmy ramowy plan wyprawy i wstępny kosztorys, skonkretyzowaliśmy jej cele i informacje te zawarliśmy w formularzu podania o dotację do władz gminy.

Październik 2001- zwróciliśmy się z zapytaniem do Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Szczecinie, czy w interesującej nas okolicy jest schronisko, posiadające odpowiedni standard i ilość łóżek, aby pomieścić nas, ewentualne obozy wędrowne i turystów indywidualnych. Polecono nam schronisko w mieście Wolin. Wstępnie "zaklepaliśmy" sobie to miejsce i - zaczęliśmy kompletować materiały o Wikingach, dawnym Jomsborgu i współczesnym Wolinie oraz bliższej i dalszej okolicy.

Styczeń 2002- złożyliśmy wniosek na piśmie do ZW PTSM w Szczecinie o przyznanie noclegów (PTSM-y obsługują raczej obozy wędrowne, mają przygotowane propozycje tras typowych, ale przy coraz mniejszym zainteresowaniu młodzieży obozami wędrownymi, większe schroniska nie robią trudności i przyjmują grupy stacjoarne).

Jednocześnie zaczęliśmy przyglądać się funkcjonującym na naszym terenie przewoźnikom, aby wybrać autokar ( myśleliśmy oczywiście o gimbusie, ale nie wyszło - siła wyższa).

Marzec 2002 - otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie przydziału noclegów. W widocznych miejscach w budynku szkoły rozwiesiliśmy plakaty informacyjne o wyjeździe, rozpoczęliśmy nabór uczestników. Przy 24 oddziałach na poziomie klas IV-VI mogliśmy spodziewać się, że autokar nam się zapełni. Swoją deklarację wyjazdu każde dziecko potwierdzało wpłatą zaliczki w kwocie 100 zł , jednocześnie otrzymało do wypełnienia kartę kwalifikacyjną (wzory można znaleźć w internecie) oraz informację o konieczności posiadania paszportu.

Zamówiliśmy autokar wstępnie informując jaką imprezę ma obsługiwać.

Kwiecień 2002 - zorganizowaliśmy spotkanie z uczestnikami wyjazdu, podczas którego poinformowaliśmy o zasadach uczestnictwa w wyjeździe, zachęciliśmy do szukania informacji o okolicy, jaką mamy zamiar zwiedzać, zapytaliśmy o oczekiwania dzieci związane z wyjazdem, wyjaśniliśmy wiele niepewności, ukazaliśmy korzyści wynikające z członkostwa w PTSM (25% zniżki w opłatach za noclegi w schroniskach PTSM), rozdaliśmy do wypełnienia deklaracje przystąpienia do Towarzystwa.

Maj 2002 - spotkanie z rodzicami uczestników, na którym przedstawiliśmy cele, ramowy program , adres placówki i telefon kontaktowy, rozdaliśmy informacje o niezbędnym wyposażeniu dziecka, wyjaśniliśmy niektóre wątpliwości dotyczące danych zawartych w kartach kwalifikacyjnych, podaliśmy miejsce i termin wyjazdu i powrotu. Rozdaliśmy regulamin wyjazdu do akceptacji przez rodziców i uczniów (podpisy). Ustaliliśmy ostateczny termin dokonania wpłaty pozostałej części należności za obóz.

Spisaliśmy umowę z przewoźnikiem dotyczącą zasad wykonania usługi.

Stosując się do obowiązujących przepisów prawnych, wysłaliśmy do Kuratorium w Szczecinie (czyli terenu naszej wyprawy) informację o planowanym przedsięwzięciu i drogą zwrotną otrzymaliśmy jej potwierdzenie.

Czerwiec 2002 - przygotowaliśmy odpowiednio wyposażoną apteczkę, książki i gry, drobny sprzęt sportowy, bloki, kredki itp. Ponadto opracowaliśmy karty pracy podsumowujące wiadomości z wyjazdu i zaplanowaliśmy konkursy. Uporządkowaliśmy i sprawdziliśmy wszystkie wymagane dokumenty, wykonaliśmy listy uczestników potrzebne do meldunku i wypełniliśmy kartę wyjazdu do dokumentacji szkolnej.

1 lipca - nareszcie wyjeżdżamy! Kolejne dni mijały bardzo szybko za sprawą napiętego programu wycieczki.

Program, zdjęcia oraz informacje o atrakcjach turystycznych Zachodniego Wybrzeża przedstawimy w następnym artykule.

Alicja Karwasińska, Halina Konstańczak, Leszek Karwasiński

[ Strona gotowa do druku  Wyślij ten artykuł do znajomych  Otwórz w formacie PDF ]

 
Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu są niedostępne.
 


Nie ponosimy odpowiedzialności za treść ukazujących się na portalu publikacji.
Odpowiedzialność za treść artykułów, publikacji i komentarzy (w tym za naruszenie praw autorskich) ponoszą ich autorzy.

Administratorami serwisu są Hanna i Sławomir Góźdź.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL.
PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.47 sekund