Witaj w Wrzesińskie Forum Oświatowe
  Zarejestruj się ! Strona główna    Tematy    Wyślij artykuł    Pliki    Forum    Galeria    Publikacje  
Jak to zrobić ?

Kto jest on-line
Teraz online:

 Gości: 11
 Użytkowników: 0


Login
Pseudonim

Hasło

Security Code:
Security Code
Wpisz Security Code


Nie masz jeszcze konta?
Możesz je założyć.
Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał wiele przywilejów.

Menu

Strona główna

Wyślij artykuł
Tematy
Publikacje nauczycieli
Konkursy matematyczne
Archiwum artykułów
Szukaj

Nasza Galeria
Forum dyskusyjne
Ciekawe linki
Pliki do pobrania
Krzyżówki

Twoje konto
Prywatna poczta
Napisz do nas


Publikacje
· Awans zawodowy
· Biologia
· Chemia
· Edukacja czytelnicza
· Edukacja europejska
· Edukacja regionalna
· Fizyka
· GeoGebra
· Geografia
· Historia
· Informatyka
· Język angielski
· Język niemiecki
· Język polski
· Kształcenie zintegrowane
· Lekcja wychowawcza
· Matematyka
· Przedmioty zawodowe
· Przyroda
· Psychologia
· Religia
· Scenariusze uroczystości
· Sztuka
· Technika
· Wychowanie fizyczne
· Wychowanie przedszkolne

Nowe pliki
· 2009 finał cz.2 
· 2009 finał cz.1 
· 2008 finał 2 
· 2008 finał 1 
· 2008 etap rejonowy cz.2 

Nowe linki
· Orzecznictwo w Sprawach Oświatowych 
· Zespół Szkół Nowy Folwark 
· Wychowanie 
· Polonica - kursy języka polskiego jako obcego dla dzieci 
· Portal Edukacyjny Przyrodnik 

Archiwum
20-02-2013
· Nowe publikacje
09-12-2012
· Matematyczno-fizyczne podróże
· Zielona Szkoła z matematyką
03-11-2012
· Nowe publikacje
27-10-2012
· Nowe publikacje
20-09-2012
· Nowe publikacje
27-08-2012
· XII Podsumowanie Konkursów Matematycznych
21-06-2012
· Nowe publikacje
13-06-2012
· Kabecjanie dają radę - projekt realizowany w SSP1 we Wrześni
26-05-2012
· Nowe publikacje
05-03-2012
· Nowe publikacje
15-10-2011
· COMENIUS w Gimnazjum Nr 1
11-07-2011
· Nowe publikacje
14-06-2011
· Gimnazjum nr 1 Szkołą Odkrywców Talentów
05-06-2011
· XI Podsumowanie Konkursów Matematycznych w powiecie wrzesińskim
16-05-2011
· Nowe publikacje
21-03-2011
· Witaj wiosno!
25-02-2011
· Nowe publikacje
10-10-2010
· XIX Szkolny Rajd Patrona SSP1 we Wrześni
11-09-2010
· Podsumowanie Konkursów Matematycznych 2010

Starsze artykuły

Rozmyślania o wrzesińskiej oświacie i nie tylko (I)
Wysłany przez W_Wawrzyniak dnia 13-05-2003 o godz. 21:35:09Od kilku tygodni mieszkańcy wrześni i powiatu  wrzesińskiego  żyją problemami oświaty. Temat stał się na tyle nośny, iż każde kolejne ukazanie się "WW" wzbudza wszelkie społeczne zainteresowanie i dyskusje.  Odbywają się one nie tylko w pokojach nauczycielskich ale też na ulicy, sklepach, u fryzjera, poczekalniach lekarzy itd. Głoszonych tam sądów i opinii przytaczać nie będę. Przyczyną tego zainteresowania są decyzje samorządu gminnego zmierzające do likwidacji kilka szkół wiejskich i samorządu powiatowego w zakresie zmniejszenia liczby szkół ponadgimnazjalnych i innego spojrzenia na kierunki kształcenia w tych placówkach. Dla nikogo nie jest tajemnicą iż w Polsce prawie wszyscy znają się na medycynie i oświacie. Choć to przekonanie specjalnie nie pomaga szkołom i organom je prowadzącym w podejmowaniu racjonalnych decyzji to wcale nie powinno znaczyć, aby opinii publicznej nie brać pod uwagę. Część nieporozumień wynika po prostu z braku szerszej i pogłębionej informacji. Często jest to informacja wybiórcza a niekiedy nawet lekko przekłamana.

Jestem nauczycielskim emerytem. Byłem nauczycielem przedmiotów zawodowych w technikum weterynaryjnym. Aktualnie jestem nauczycielem dochodzącym. Przez 10 lat pełniłem funkcję krajowego doradcy metodycznego dla Państwowych Techników Weterynaryjnych w Polsce. Jako doradca zwiedziłem sporo szkół zawodowych i ogólnokształcących. Posiadam określone zdanie (sądzę, że racjonalne) na temat oświaty w ogóle i chciałbym swoją opinią podzielić się z czytelnikami "WW" co myślą o tym wszystkim, co dzieje się wokół gminnej i powiatowej wrzesińskiej oświaty.

Może moje wywody przybliżą naszemu społeczeństwu złożone problemy kształcenia dzieci i młodzieży i nie zniechęcą tych, którym dobro dzieci i młodzieży leży na sercu.
W tym miejscu muszę myślą wrócić do wakacyjnych numerów "WW" z 2002 r. - artykułu Leszka Nowackiego. Z zamieszczonej tabelki wynikało iż większość wrzesińskich techników wypuszcza jedynie bezrobotnych. Bardzo korzystnie na tym tle wypadło nasze Liceum Ogólnokształcące. I dobrze. Wniosek dla czytelnika nasuwał się sam - jeśli młody człowieku w przyszłości nie chcesz być bezrobotnym, ukończ LO. Poprzedniemu zarządowi powiatowemu wytknięto nie podjęcie decyzji zmniejszających ilość techników we wrzesińskich szkołach średnich i nie zwiększania w sposób zdecydowany liczby klas ogólnokształcących. Nadmieniono iż pod tym względem powiat wrzesiński wyraźnie odstaje od powiatów ościennych. Posądzenie zarządu, że w ten sposób chciał obronić miejsca pracy dla nauczycieli przedmiotów zawodowych jest zbyt daleko idące. Taki pogląd obowiązuje do dziś. O jego słuszności są przekonani dziennikarze, niektóre partie polityczne i część działaczy samorządów powiatowych.

Sprawa ta wcale nie jest tak jednoznaczna jakby się na pozór wydawało. Zamierzam to uzasadnić. Na początku lat dziewięćdziesiątych, kto tylko mógł psioczył na szkoły rolnicze, że te "produkują" wyłącznie bezrobotnych. Nikt nie chciał zauważyć, iż rolnictwo było tą dziedziną gospodarki, na której transformacja odbiła się negatywnie najwcześniej. W miarę upływu czasu, transformacji innych dziedzin, szeregi bezrobotnych zaczęli zasilać absolwenci wielu innych specjalności. Gdyby bezkrytycznie reagować na takie głosy, wstrzymywać nabór kandydatów w naszym mieście nie byłoby już Państwowego Technikum Weterynaryjnego. Upłynęło parę lat i lekarze dzwonią i piszą do szkoły, aby im wskazać wolnego technika weterynarii. Doszli do wniosku, że jest im potrzebny personel pomocniczy. Szkoły rolnicze nie były głuche na krytyczne głosy kierowane pod ich adresem. Zaczęły nie przyjmować kandydatów na kierunek czysto rolniczy. Wprowadziły nowe kierunki jak np. technik technologii żywności, technik ekonomista, wiejskie gospodarstwo domowe, technik agrobiznesu i inne.

Wiele szkół rolniczych, rolniczymi były tylko z nazwy. Na początku lat dziewięćdziesiątych do 14 zawodów z tytułem technik, prowadzonych przez ministerstwo rolnictwa, do programów nauczania wprowadzono 4 przedmioty ekonomiczne: podstawy ekonomii, prowadzenie firmy, marketing, podstawy biurowości, zmniejszając wymiar godzin na kierunkowe przedmioty zawodowe. "Prawdziwi" znawcy problemów edukacyjnych w Polsce nie tylko, że nie zauważyli tych zmian na korzyść, jeszcze nie chcieli tych informacji przyjąć do wiadomości. Nie pasowały do założeń reformy oświaty w Polsce. Jeżeliby wszystkie szkoły rolnicze pozbyły się kierunku w polskim rolnictwie - typowo rolniczego, to sytuacja za parę lat mogłaby wyglądać nieciekawie. Gdyby UE wymusiła na Polsce warunek, iż gospodarstwo rolne może prowadzić osoba z co najmniej średnim przygotowaniem rolniczym. Ta obawa wrzesińskiemu rolnictwu nie grozi, gdyż Technikum Rolnicze istnieje.

Los bezrobotnych absolwentów dotknął też inne szkoły zawodowe, inne specjalności.
Ponieważ już dłużej nie można było obarczać winą szkół rolniczych za "produkcje" bezrobotnych, zaczęto głosić tezę: znalezienie pracy gwarantuje tylko ukończenie dobrych studiów wyższych ze znajomością języków obcych i obsługi komputerów. Drogą, która wiedzie do tego celu jest ukończenie dobrego liceum ogólnokształcącego. Ten pogląd tylko w części słuszny, spowodował wprowadzenie reformy edukacji w Polsce.
Sporo młodzieży postanowiło studiować. Wykształcenie studenta kosztuje dużo więcej aniżeli ucznia w szkole średniej zawodowej. Upłynęło parę lat i absolwenci wyższych uczelni podzielili los absolwentów techników. Od kilku miesięcy na łamach "Gazety Wyborczej" toczy się dyskusja o bezrobotnych absolwentach wyższych uczelni czyli "o pokoleniu nic". Pracodawcy nie chcą zatrudniać osób z wyższym wykształceniem, bo ci nie posiadają doświadczenia praktycznego. Powstaje pytanie - jak mają go nabyć, gdy ich nikt nie zatrudni? Zabierający głos w dyskusji na temat "pokolenia nic" dowodzili, że nigdzie nie jest napisane, aby historyk czy psycholog nie mógł zarabiać na życie sprzedając na zieleniaku pietruszkę czy też machał pędzlem malując pokoje. Długotrwały brak pracy dla młodych ludzi nawet ze średnim wykształceniem musi budzić niepokój.

Niewykorzystywanie wiedzy i umiejętności osób z wyższym wykształceniem jest tragedią. Obarczanie szkół średnich, a dziś już nawet wyższych, że nie trafiają z kierunkami kształcenia jest po części mydleniem społeczeństwu oczu. Twierdzenie, iż przyczyna bezrobocia tkwi w polskim szkolnictwie jest zbyt daleko idąca.
To chora polska gospodarka nikogo - poza biurokratami - nie potrzebuje. Prawie nieustannie czy to w telewizji czy w prasie natrafiamy na reklamy prywatnych wyższych uczelni. Zachęcają młodzież i dorosłych do studiowania w ich progach. Z reguły spotykamy się z takimi nazwami: Wyższa Szkoła Bankowości, Wyższa Szkoła Marketingu i Zarządzania, Wyższa Szkoła Rachunkowości itp.

Jakoś nikt nie propaguje szkół kształcących jak wytwarzać dobra materialne, budować porządne drogi i domy, oczyszczalnie ścieków itd. Żeby czymś handlować to trzeba to wytworzyć. Jak tak dalej pójdzie to w zakresie kadr dla bankowości przegonimy Szwajcarię. To, że od czasu do czasu zatrudnia się młodych ludzi z wyższym wykształceniem, deklarujących dyspozycyjność przez 16 godzin wiosny jeszcze nie czyni. Ostatnio zaczyna się preferować tzw. samozatrudnianie się. W niektórych zawodach taka forma zatrudnienia nie wchodzi w rachubę np. technika weterynarii może zatrudnić tylko lekarz.
Gdyby dobrze prosperowały wrzesińskie zakłady pracy takie jak "Tonsil", "Mikroma", "Meramont", nikt by nie podważał celowości kształcenia w Zespole Szkół Politechnicznych przy ul. Wojska Polskiego mechaników, elektryków i elektroników.

W pierwszej części artykułu wykazałem związek między rozwojem gospodarki a możliwościami zatrudniania absolwentów szkół średnich i wyższych. Kłopoty ze znalezieniem pracy przez młodych ludzi nie są wynikiem kontynuowania tradycyjnych kierunków kształcenia.

Mieczysław Pietrzak

[ Strona gotowa do druku  Wyślij ten artykuł do znajomych  Otwórz w formacie PDF ]

 
Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu są niedostępne.
 


Nie ponosimy odpowiedzialności za treść ukazujących się na portalu publikacji.
Odpowiedzialność za treść artykułów, publikacji i komentarzy (w tym za naruszenie praw autorskich) ponoszą ich autorzy.

Administratorami serwisu są Hanna i Sławomir Góźdź.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL.
PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.42 sekund