Witaj w Wrzesińskie Forum Oświatowe
  Zarejestruj się ! Strona główna    Tematy    Wyślij artykuł    Pliki    Forum    Galeria    Publikacje  
Jak to zrobić ?

Kto jest on-line
Teraz online:

 Gości: 9
 Użytkowników: 0


Login
Pseudonim

Hasło

Security Code:
Security Code
Wpisz Security Code


Nie masz jeszcze konta?
Możesz je założyć.
Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał wiele przywilejów.

Menu

Strona główna

Wyślij artykuł
Tematy
Publikacje nauczycieli
Konkursy matematyczne
Archiwum artykułów
Szukaj

Nasza Galeria
Forum dyskusyjne
Ciekawe linki
Pliki do pobrania
Krzyżówki

Twoje konto
Prywatna poczta
Napisz do nas


Publikacje
· Awans zawodowy
· Biologia
· Chemia
· Edukacja czytelnicza
· Edukacja europejska
· Edukacja regionalna
· Fizyka
· GeoGebra
· Geografia
· Historia
· Informatyka
· Język angielski
· Język niemiecki
· Język polski
· Kształcenie zintegrowane
· Lekcja wychowawcza
· Matematyka
· Przedmioty zawodowe
· Przyroda
· Psychologia
· Religia
· Scenariusze uroczystości
· Sztuka
· Technika
· Wychowanie fizyczne
· Wychowanie przedszkolne

Nowe pliki
· 2009 finał cz.2 
· 2009 finał cz.1 
· 2008 finał 2 
· 2008 finał 1 
· 2008 etap rejonowy cz.2 

Nowe linki
· Orzecznictwo w Sprawach Oświatowych 
· Zespół Szkół Nowy Folwark 
· Wychowanie 
· Polonica - kursy języka polskiego jako obcego dla dzieci 
· Portal Edukacyjny Przyrodnik 

Archiwum
20-02-2013
· Nowe publikacje
09-12-2012
· Matematyczno-fizyczne podróże
· Zielona Szkoła z matematyką
03-11-2012
· Nowe publikacje
27-10-2012
· Nowe publikacje
20-09-2012
· Nowe publikacje
27-08-2012
· XII Podsumowanie Konkursów Matematycznych
21-06-2012
· Nowe publikacje
13-06-2012
· Kabecjanie dają radę - projekt realizowany w SSP1 we Wrześni
26-05-2012
· Nowe publikacje
05-03-2012
· Nowe publikacje
15-10-2011
· COMENIUS w Gimnazjum Nr 1
11-07-2011
· Nowe publikacje
14-06-2011
· Gimnazjum nr 1 Szkołą Odkrywców Talentów
05-06-2011
· XI Podsumowanie Konkursów Matematycznych w powiecie wrzesińskim
16-05-2011
· Nowe publikacje
21-03-2011
· Witaj wiosno!
25-02-2011
· Nowe publikacje
10-10-2010
· XIX Szkolny Rajd Patrona SSP1 we Wrześni
11-09-2010
· Podsumowanie Konkursów Matematycznych 2010

Starsze artykuły

Wizyta na Wydz. Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Wysłany przez zstio dnia 26-03-2009 o godz. 16:47:35W dniu 13 marca 2009r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Wrześni z kierownictwem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

 

Z ramienia Wydziału w spotkaniu wzięli udział:

 • Dziekan- prof. dr hab. Jan Twardoń,
 • Prodziekan ds. studenckich dr hab. Krzysztof Kubiak – absolwent wrzesińskiego tech. weterynaryjnego
 • Prodziekan ds. współpracy z zagranicą - dr Robert Karczmarczyk
 • Kierownik Dziekanatu - mgr inż. Halina Pruchnik
 • dr Marcin Jankowski
 • dr Piotr Sławuta
 • dr Paweł Jonkisz – absolwent wrzesińskiego technikum weterynaryjnego.

Z ramienia szkoły w spotkaniu uczestniczyli:

 • Włodzimierz Wawrzyniak – dyrektor szkoły
 • Bernadetta Szcześniak – wicedyrektor
 • lek. wet. Małgorzata Gołębiowska – nauczycielka przedmiotów weterynaryjnych, absolwentka wrocławskiej weterynarii
 • lek. wet. Mieczysław Pietrzak – emerytowany nauczyciel przedmiotów weterynaryjnych, absolwent wrocławskiej weterynarii.

Od kilku lat do maturzystów wrzesińskiego technikum weterynaryjnego przyjeżdżają z Wrocławia młodzi naukowcy z wykładami, prelekcjami i pokazami zabiegów diagnostycznych. Kierownictwo Wydziału wystąpiło z propozycją usankcjonowania tej współpracy poprzez objęcie merytoryczną opieką wrzesińskiego Technikum Weterynaryjnego. ZSTiO poczuł się tą propozycją zaszczycony i składając wizytę panom Dziekanom pragnął szerzej omówić szczegóły współpracy między szkołą a Wydziałem Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Oto ważniejsze ustalenia i deklaracje:

 1. Kierownictwo Wydziału będzie popierać wizyty nauczycieli akademickich w Technikum Weterynaryjnym celem głoszenia wykładów, prelekcji i przeprowadzania pokazów niektórych badań diagnostycznych z różnych dziedzin weterynarii.
 2. Wydział na prośbę szkoły będzie czynił starania w Głównym Komitecie Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych o włączenie działu weterynaryjnego do tej Olimpiady.
 3. Nauczyciele akademiccy opracują testy olimpijskie dla tej specjalności.
 4. Kierownictwo wydziału opowiada się za włączeniem do testów z zakresu weterynarii także testów z biologii i chemii. Szkoła uważa, że istnieją już oddzielne olimpiady z tych przedmiotów i nie ma potrzeby ich powielania.
 5. W ramach przyszłej współpracy będzie możliwe delegowanie przez szkołę nauczycieli przedmiotów zawodowych (lek. wet.) na organizowane przez wydział kursy dokształcające, seminaria i inne formy doskonalenia zawodowego (bezpłatnie).
 6. Przedstawiciele niektórych Katedr nie widzą przeszkód w dostarczaniu szkole preparatów mikroskopowych, których z braku odpowiedniego materiału biologicznego nie jest ona w stanie wytworzyć.
 7. Dyrektor szkoły w imieniu własnym i Starosty Wrzesińskiego zaproponował Kierownictwu Wydziału możliwość przeprowadzania (bezpłatnie) w obiektach szkoły kursów, narad, seminariów i innych form doskonalenia lekarzy weterynarii.
 8. Przedstawiciele szkoły zwrócili się do Dziekana Wydziału z zapytaniem, czy nauczyciele akademiccy podjęliby się trudu pisania podręczników do przedmiotów zawodowych w technikach weterynaryjnych. Aktualnie tym problemem nie zajmuje się żadna instytucja. Odpowiedzi udzielił Prodziekan R. Karczmarczyk stwierdzając, że problem może być częściowo rozwiązany w formie pisania skryptów.
 9. Przy okazji omawiania zagadnień dotyczących podręczników, doszło do wymiany poglądów na temat ostatniego programu nauczania do techników weterynaryjnych, uprawnień średniego personelu pomocniczego, formalnych regulacji dotyczących odbywania praktyk zawodowych.
 10. Dyrektor szkoły w pełni zgodził się z panem Dziekanem, iż technik weterynarii winien swoje zawodowe czynności wykonywać pod kontrolą lekarza wet.- na jego zlecenie i odpowiedzialność. Zakres czynności nie może być ograniczony wyłącznie do prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Prodziekan R. Kaczmarczyk dodał, iż technicy nie zawsze przestrzegają obowiązujących przepisów. W tym punkcie przedstawiciele szkoły opowiedzieli się za takim opracowaniem wykazu uprawnień dla personelu pomocniczego, aby te nie deprecjonowały czteroletniego kształcenia w zawodzie średniego personelu weterynaryjnego. W opracowaniu uprawnień winni też uczestniczyć lekarze wet., którym współpraca z technikami układa się wzorowo. Lekarze weterynarii przyjmujący uczniów i studentów na praktyki zawodowe z tego tytułu winni otrzymywać adekwatne wynagrodzenie (z budżetu państwa).
 11. Przedstawiciele szkoły w pełni podzielają opinię pana Dziekana, iż ostatnio opracowany program dla techników weterynaryjnych zawiera zbyt wiele treści akademickich, uwzględnia choroby zwierząt, które nigdy nie występowały w Polsce a nawet w Europie oraz, że nie było celowe wprowadzenie 5- godzinnych zajęć praktycznych zamiast dotychczas obowiązujących 3 godz.

Rozmowy przebiegały w bardzo dobrej atmosferze. Na zakończenie doszło do wymiany okolicznościowych upominków między p. dziekanem a dyrektorem szkoły. Mimo sporych ograniczeń czasowych przedstawicielom szkoły udało się zwiedzić Katedrę i Klinikę Chorób Wewnętrznych oraz Katedrę Anatomii Patologicznej. W oprowadzanie i wyjaśnianie szczegółów z całym sercem zaangażowali się dr M. Jankowski i dr P. Sławuta. We wszystkich pomieszczeniach byliśmy serdecznie witani. Obie Katedry zrobiły na nas bardzo korzystne wrażenie. Byliśmy zachwyceni salami wykładowymi, gabinetami do przeprowadzania ćwiczeń oraz ich wyposażeniem.

Ostatnim punktem naszego pobytu na wrocławskim Wydziale Medycyny Weterynaryjnej było złożenie kurtuazyjnej wizyty Kierownikowi Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych panu profesorowi dr hab. Józefowi Nicponiowi. Pan profesor w krótkim wystąpieniu wyraził duże zadowolenie z pobytu przedstawicieli najstarszego w Polsce Technikum Weterynaryjnego w Katedrze, którą ma zaszczyt kierować. Podkreślił fakt pracy w Katedrze Chorób Wewnętrznych trzech absolwentów naszej szkoły: dr hab. Krzysztofa Kubiaka, dr Pawła Jonkisza i dr Grzegorza Sapikowskiego. Dalsze trzy osoby pracują w innych Katedrach. Szczególnie miło było nam usłyszeć o bardzo dobrych postawach i wynikach studentów, którzy wcześniej kończyli wrzesińskie Technikum Weterynaryjne. To, że od 6 lat regularnie przyjeżdżają do naszego technikum młodzi naukowcy, a zarazem nauczyciele akademiccy, zawdzięczamy panu profesorowi Nicponiowi. Nie tylko, że zgadzał się na jednoczesny wyjazd od 3 do 4 pracowników Katedry, to jeszcze do tych wyjazdów zachęcał. Na zakończenie spotkania dyrektor szkoły podziękował panu profesorowi w ciepłych i serdecznych słowach za tak pozytywną opinię wyrażoną o naszej szkole i wręczył upominek związany z Wrześnią.

Tak zakończył się dla nas kilkugodzinny pobyt we Wrocławiu. W tym miejscu w imieniu wszystkich przedstawicieli szkoły, dziękuję panu dr hab. Krzysztofowi Kubiakowi za jego zaangażowanie w zorganizowanie naszego pobytu we Wrocławiu. Chcielibyśmy również podziękować panu Burmistrzowi Tomaszowi Kałużnemu oraz panu Staroście Dionizemu Jaśniewiczowi za pomoc w zorganizowaniu wizyty we Wrocławiu.

lek. wet. Mieczysław Pietrzak

[ Strona gotowa do druku  Wyślij ten artykuł do znajomych  Otwórz w formacie PDF ]

 
Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu są niedostępne.
 


Nie ponosimy odpowiedzialności za treść ukazujących się na portalu publikacji.
Odpowiedzialność za treść artykułów, publikacji i komentarzy (w tym za naruszenie praw autorskich) ponoszą ich autorzy.

Administratorami serwisu są Hanna i Sławomir Góźdź.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL.
PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.43 sekund