Witaj w Wrzesińskie Forum Oświatowe
  Zarejestruj się ! Strona główna    Tematy    Wyślij artykuł    Pliki    Forum    Galeria    Publikacje  
Jak to zrobić ?

Kto jest on-line
Teraz online:

 Gości: 7
 Użytkowników: 0


Login
Pseudonim

Hasło

Security Code:
Security Code
Wpisz Security Code


Nie masz jeszcze konta?
Możesz je założyć.
Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał wiele przywilejów.

Menu

Strona główna

Wyślij artykuł
Tematy
Publikacje nauczycieli
Konkursy matematyczne
Archiwum artykułów
Szukaj

Nasza Galeria
Forum dyskusyjne
Ciekawe linki
Pliki do pobrania
Krzyżówki

Twoje konto
Prywatna poczta
Napisz do nas


Publikacje
· Awans zawodowy
· Biologia
· Chemia
· Edukacja czytelnicza
· Edukacja europejska
· Edukacja regionalna
· Fizyka
· GeoGebra
· Geografia
· Historia
· Informatyka
· Język angielski
· Język niemiecki
· Język polski
· Kształcenie zintegrowane
· Lekcja wychowawcza
· Matematyka
· Przedmioty zawodowe
· Przyroda
· Psychologia
· Religia
· Scenariusze uroczystości
· Sztuka
· Technika
· Wychowanie fizyczne
· Wychowanie przedszkolne

Nowe pliki
· 2009 finał cz.2 
· 2009 finał cz.1 
· 2008 finał 2 
· 2008 finał 1 
· 2008 etap rejonowy cz.2 

Nowe linki
· Orzecznictwo w Sprawach Oświatowych 
· Zespół Szkół Nowy Folwark 
· Wychowanie 
· Polonica - kursy języka polskiego jako obcego dla dzieci 
· Portal Edukacyjny Przyrodnik 

Archiwum
20-02-2013
· Nowe publikacje
09-12-2012
· Matematyczno-fizyczne podróże
· Zielona Szkoła z matematyką
03-11-2012
· Nowe publikacje
27-10-2012
· Nowe publikacje
20-09-2012
· Nowe publikacje
27-08-2012
· XII Podsumowanie Konkursów Matematycznych
21-06-2012
· Nowe publikacje
13-06-2012
· Kabecjanie dają radę - projekt realizowany w SSP1 we Wrześni
26-05-2012
· Nowe publikacje
05-03-2012
· Nowe publikacje
15-10-2011
· COMENIUS w Gimnazjum Nr 1
11-07-2011
· Nowe publikacje
14-06-2011
· Gimnazjum nr 1 Szkołą Odkrywców Talentów
05-06-2011
· XI Podsumowanie Konkursów Matematycznych w powiecie wrzesińskim
16-05-2011
· Nowe publikacje
21-03-2011
· Witaj wiosno!
25-02-2011
· Nowe publikacje
10-10-2010
· XIX Szkolny Rajd Patrona SSP1 we Wrześni
11-09-2010
· Podsumowanie Konkursów Matematycznych 2010

Starsze artykuły

Wartość średnia, częstość zdarzeń - konspekt lekcji dla klasy I gimnazjum

(15762 odsłon)


Cele operacyjne:

Uczeń:

  • rozumie pojęcie średniej arytmetycznej.
  • potrafi obliczać średnią arytmetyczną.
  • potrafi podać definicję częstości zdarzenia.
  • potrafi podać definicję częstości względnej zdarzenia.
  • potrafi obliczać częstość zdarzenia i częstość względną zdarzenia.
  • potrafi przedstawić dane na diagramie.

Metody:

  • podająca
  • dialog z uczniami
  • ćwiczenia
  • praca ucznia przy tablicy
  • praca indywidualna ucznia w zeszycie

Środki dydaktyczne:

  • tablica, kreda
  • kartka z krzyżówką
  • kartka z zadaniem
  • kostka do gry

Przebieg lekcji:

  1. Powitanie.
  2. Czynności organizacyjno-porządkowe.
  3. Powtórzenie wiadomości z poprzednich lekcji w formie krzyżówki (załącznik nr1).

    Dwie pierwsze osoby, które prawidłowo rozwiążą krzyżówkę otrzymają ocenę bardzo dobrą. Hasło krzyżówki brzmi ZDARZENIE i jest powiązane z tematem lekcji.

  4. Podanie tematu lekcji.

    Wartość średnia częstość zdarzeń.

  5. Realizacja tematu.

Nauczyciel zadaje pytanie: Jak obliczamy średnią arytmetyczną kilku liczb? Po uzyskaniu odpowiedzi uczniowie zapisują w zeszytach:

  1. Aby obliczyć średnią arytmetyczną kilku liczb, należy liczby te dodać i uzyskaną sumę podzielić przez liczbę jej składników.

    Zadanie.

    Oblicz średnią cenę akcji pewnej firmy w pierwszym tygodniu funkcjonowania jej na giełdzie.

    Poniedziałek - 2,80 zł
    Wtorek - 2,70 zł
    Środa - 2,95 zł
    Czwartek - 2,80 zł
    Piątek - 3,10 zł



  2. Częstością zdarzenia nazywamy liczbę, która określa, ile razy wystąpiło dane zdarzenie.

  3. Częstością względną danego zdarzenia nazywamy iloraz częstości tego zdarzenia przez liczbę wszystkich zdarzeń.

Przykład.

Rzucamy 7 razy kostką do gry. Uzyskaliśmy następujące wyniki:
Jeden z uczniów rzuca siedem razy kostką do gry. Na podstawie uzyskanych wyników nauczyciel wyjaśnia pojęcie zdarzenia, częstości zdarzenia i częstości względnej zdarzenia.

Uczniowie otrzymują kartkę z zadaniem (załącznik nr 2) o następującej treści:

W klasie I e uczniowie uzyskali z pracy klasowej następujące oceny (są to dane prawdziwe wzięte z dziennika klasy Ie): 2, 3, 3, 3, 5, 4, 5, 2, 4, 3, 1, 1, 3, 5, 1, 5, 4, 5, 4, 2, 1, 4, 5, 5, 1

  1. Oblicz średnią ocen w klasie



  2. Oblicz częstość względną wystąpienia 5

    Częstość wystąpienia 57 .......... 7


  3. Oblicz częstość względną wystąpienia 4

    Częstość wystąpienia 4 .......... 5


  4. Oblicz częstość względną wystąpienia 3

    Częstość wystąpienia 3 .......... 5


  5. Oblicz częstość względną wystąpienia 2

    Częstość wystąpienia 2 .......... 3


  6. Oblicz częstość względną wystąpienia 1

    Częstość wystąpienia 1 .......... 5

     
  7. Przedstaw częstość względną ocen na histogramie
  1. Podsumowanie lekcji.

    Nauczyciel zadaje pytania:

    O czym mówiliśmy na dzisiejszej lekcji?
    W jaki sposób obliczamy średnią arytmetyczną?
    Co to jest częstość zdarzenia?
    Co to jest częstość względna danego zdarzenia?
    Kto wyjaśni te pojęcia na przykładach?

  2. Podanie i omówienie zad. dom. Zadanie5 str.136 (Matematyka krok po kroku). Wyniki ankiety dotyczącej ulubionego smaku czekolady:

Czekolada

Klasa I A

Klasa I B

Mleczna

5

7

Gorzka

11

4

Truskawkowa

6

9

Orzechowa

8

10

Przedstaw otrzymane wyniki za pomocą diagramu. Jaki rodzaj czekolady cieszy się największą popularnością? Oblicz częstość względną dla smakosza czekolady mlecznej. Dla której czekolady: truskawkowej czy gorzkiej jej częstość względna jest większa?

 

 

Załącznik nr 1 - krzyżówka

1
       
Z
A
D
A
N
I
E
2
               
D
I
A
G
R
A
M
3
       
 
D
A
N
E
 
 
4
   
H
I
S
T
O
G
R
A
M
5
     
I
L
O
R
A
Z
         
6
       
P
R
O
C
E
N
T
7
       
P
U
N
K
T
O
W
Y
8
       
P
R
O
M
I
L
       
9
 
M
N
O
Ż
E
N
I
E
         
  1. Rozwiązywane na lekcji matematyki.
  2. Służy do przedstawiania danych.
  3. Inaczej zebrane informacje.
  4. Podobny do diagramu słupkowego.
  5. Wynik dzielenia.
  6. Setna część pewnej wielkości lub liczby.
  7. Jeden z rodzajów diagramu.
  8. Tysiączna część pewnej wielkości lub liczby.
  9. Jedno z działań matematycznych.

 

Załącznik nr 2 - kartka z zadaniem

W klasie Ie uczniowie uzyskali z pracy klasowej następujące oceny:

2 , 3 , 3 , 3 , 5 , 4 , 5 , 2 , 4 , 3 , 1 , 1 , 3 , 5 , 1 , 5 , 4 , 5 , 4 , 2 , 1 , 4 , 5 , 5 , 1

  1. Oblicz średnią ocen w klasie .
  2. Oblicz częstość względną wystąpienia 5.
  3. Oblicz częstość względną wystąpienia 4.
  4. Oblicz częstość względną wystąpienia 3.
  5. Oblicz częstość względną wystąpienia 2.
  6. Oblicz częstość względną wystąpienia 1.
  7. Przedstaw częstość względną

 

Autorką publikacji jest:
mgr Marlena Szwarc
nauczycielka matematyki
Gimnazjum nr 2 we Wrześni.

  
[ Zgłoś niedziałający link do pliku | Indeks działu Matematyka | Publikacje ]

Większość zamieszczonych publikacji zapisanych jest w formacie Adobe PDF.
Jeśli wybrany dokument po kliknięciu nie otwiera się, to należy na swoim komputerze zainstalować program Adobe Acrobat Reader. (link do pliku instalacyjnego poniżej).

Pobierz darmowe przeglądarki:
Adobe Reader 8.1.2 PL | Word Viewer | Excel Viewer | PowerPoint Viewer
 


Nie ponosimy odpowiedzialności za treść ukazujących się na portalu publikacji.
Odpowiedzialność za treść artykułów, publikacji i komentarzy (w tym za naruszenie praw autorskich) ponoszą ich autorzy.

Administratorami serwisu są Hanna i Sławomir Góźdź.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL.
PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.38 sekund