Witaj w Wrzesińskie Forum Oświatowe
  Zarejestruj się ! Strona główna    Tematy    Wyślij artykuł    Pliki    Forum    Galeria    Publikacje  
Jak to zrobić ?

Kto jest on-line
Teraz online:

 Gości: 13
 Użytkowników: 0


Login
Pseudonim

Hasło

Security Code:
Security Code
Wpisz Security Code


Nie masz jeszcze konta?
Możesz je założyć.
Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał wiele przywilejów.

Menu

Strona główna

Wyślij artykuł
Tematy
Publikacje nauczycieli
Konkursy matematyczne
Archiwum artykułów
Szukaj

Nasza Galeria
Forum dyskusyjne
Ciekawe linki
Pliki do pobrania
Krzyżówki

Twoje konto
Prywatna poczta
Napisz do nas


Publikacje
· Awans zawodowy
· Biologia
· Chemia
· Edukacja czytelnicza
· Edukacja europejska
· Edukacja regionalna
· Fizyka
· GeoGebra
· Geografia
· Historia
· Informatyka
· Język angielski
· Język niemiecki
· Język polski
· Kształcenie zintegrowane
· Lekcja wychowawcza
· Matematyka
· Przedmioty zawodowe
· Przyroda
· Psychologia
· Religia
· Scenariusze uroczystości
· Sztuka
· Technika
· Wychowanie fizyczne
· Wychowanie przedszkolne

Nowe pliki
· 2009 finał cz.2 
· 2009 finał cz.1 
· 2008 finał 2 
· 2008 finał 1 
· 2008 etap rejonowy cz.2 

Nowe linki
· Orzecznictwo w Sprawach Oświatowych 
· Zespół Szkół Nowy Folwark 
· Wychowanie 
· Polonica - kursy języka polskiego jako obcego dla dzieci 
· Portal Edukacyjny Przyrodnik 

Archiwum
21-03-2011
· Witaj wiosno!
25-02-2011
· Nowe publikacje
10-10-2010
· XIX Szkolny Rajd Patrona SSP1 we Wrześni
11-09-2010
· Podsumowanie Konkursów Matematycznych 2010
28-07-2010
· Nowe publikacje
19-05-2010
· Nowe publikacje
13-05-2010
· X Powiatowy Konkurs Matematyczny
01-05-2010
· Nowe publikacje
29-04-2010
· Europa da się lubić, czyli o sukcesach w Gimnazjum nr 1 we Wrześni
24-03-2010
· Nowe publikacje
19-03-2010
· Nowe publikacje
21-02-2010
· Wyróżnienie w konkursie "Otwarci na zmiany"
· Uroczysty X Konkurs Wiedzy o AIDS
17-01-2010
· Metamorfoza Gimnazjum nr 1 we Wrześni
18-12-2009
· Olimpiada
23-11-2009
· Nowe publikacje
02-11-2009
· Nowe publikacje
20-10-2009
· Moje boisko Orlik 2012
17-06-2009
· Ogólnopolski Finał XXXIII Olimpiady
12-06-2009
· Podsumowanie Sportowego Roku Szkolnego 2008/2009 SZS

Starsze artykuły

Trudna sztuka odmawiania - konspekt lekcji wychowawczej dla klasy I gimnazjum

(15971 odsłon)


CELE OPERACYJNE:

Uczeń potrafi:

  • ocenić swoje położenie, możliwości,
  • stanowczo, ale kulturalnie odmówić,
  • okazać szacunek drugiej osobie,
  • wytłumaczyć swoje postępowanie,
  • wpłynąć na decyzję innych,
  • zachować się w trudnej sytuacji.

Metody: Praca w dwuosobowych zespołach, drama, dyskusja.

Środki: Kartki z informacjami na temat sytuacji do przedstawienia

Tok lekcji:

  • Nauczyciel prosi dwóch uczniów. Na boku zapoznaje ich z sytuacją, w którą mają się wczuć, np.:

    Piotr i Michał są dobrymi kolegami. Spotykają się po południu. Pierwszy z nich musi na drugi dzień napisać zaległy sprawdzian z matematyki i ma zamiar się przygotować, a przedmiot ten sprawia mu trochę kłopotów. Drugi zaś prosi go, aby pomógł mu wykonać dodatkową pracę, od której zależy jego ocena z geografii. Piotr musi odmówić przyjacielowi.

  • Rozmowa na temat obejrzanej scenki.

    Uczniowie analizują zachowanie obu chłopców. Próbują ocenić każdego z nich. Nauczyciel zwraca uwagę na sposób odmowy. Jeżeli był on niegrzeczny, uczniowie zastanawiają się nad tym, jak można było odmówić nie psując koleżeńskich układów między chłopcami. Jeżeli był on grzeczny, należy podkreślić, że to poprawny wariant.

  • Dlaczego odmawianie jest trudną sztuką?

    Uczniowie zwracają uwagę, że odmawiając można być:
    • posądzonym o niekoleżeństwo,
    • ocenionym negatywnie,
    • nie lubianym, 
    • odrzuconym

Zwracają uwagę, że człowiek dąży do tego, aby inni go chwalili, chce być pozytywnie postrzegany. Nie znaczy to jednak, że musi zawsze na wszystko się zgadzać i nigdy nikomu niczego nie odmawiać.

  • Jak mówić nie obrażając?

    Uczniowie podkreślają, że należy:
    • być stanowczym, ale grzecznym i kulturalnym,
    • podać konkretne przyczyny odmowy,
    • uzasadnić swoją postawę.


  • Ćwiczenia:

    Poszczególni uczniowie losują karteczki z numerem osoby, z którą będą prowadziły dialog, a następnie drugą z informacją na temat sytuacji do zagrania. Każda scenka zostaje na gorąco omówiona.
    • Jest późno i powinieneś już być w domu. Kolega namawia cię byście poszli do kawiarenki internetowej.
    • Twój kolega chce po południu zagrać w piłkę, ty jednak obiecałeś pomóc mamie w ogrodzie.
    • Koleżanka, która ma problemy z chemią chce, żebyś dała jej odpisać zadanie domowe (pomyśl może mógłbyś zaproponować coś w zamian).
    • Nowo poznany kolega częstuje cię papierosem. Nie zamierzasz grać dorosłego i popisywać się, że nie masz teraz ochoty (pomyśl może warto wpłynąć na postawę chłopca).

  • Podsumowanie, ocena pracy uczniów.

    Jeżeli jesteśmy pewni, że powinniśmy komuś odmówić, róbmy to. Bądźmy zdecydowani, kategoryczni – gdy propozycja według nas powinna być odrzucona, ale nie bądźmy niegrzeczni. Stosujmy zasadę wyjaśniania powodów naszej decyzji, w ten sposób okazujemy szacunek rozmówcy. Nie zapominajmy przy tym o słowie PRZEPRASZAM.

 

Autorką publikacji jest:
mgr Grażyna Defitowska
Gimnazjum nr 2 we Wrześni

  
[ Zgłoś niedziałający link do pliku | Indeks działu Lekcja wychowawcza | Publikacje ]

Większość zamieszczonych publikacji zapisanych jest w formacie Adobe PDF.
Jeśli wybrany dokument po kliknięciu nie otwiera się, to należy na swoim komputerze zainstalować program Adobe Acrobat Reader. (link do pliku instalacyjnego poniżej).

Pobierz darmowe przeglądarki:
Adobe Reader 8.1.2 PL | Word Viewer | Excel Viewer | PowerPoint Viewer
 


Nie ponosimy odpowiedzialności za treść ukazujących się na portalu publikacji.
Odpowiedzialność za treść artykułów, publikacji i komentarzy (w tym za naruszenie praw autorskich) ponoszą ich autorzy.

Administratorami serwisu są Hanna i Sławomir Góźdź.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL.
PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.56 sekund