Witaj w Wrzesińskie Forum Oświatowe
  Zarejestruj się ! Strona główna    Tematy    Wyślij artykuł    Pliki    Forum    Galeria    Publikacje  
Jak to zrobić ?

Kto jest on-line
Teraz online:

 Gości: 7
 Użytkowników: 0


Login
Pseudonim

Hasło

Security Code:
Security Code
Wpisz Security Code


Nie masz jeszcze konta?
Możesz je założyć.
Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał wiele przywilejów.

Menu

Strona główna

Wyślij artykuł
Tematy
Publikacje nauczycieli
Konkursy matematyczne
Archiwum artykułów
Szukaj

Nasza Galeria
Forum dyskusyjne
Ciekawe linki
Pliki do pobrania
Krzyżówki

Twoje konto
Prywatna poczta
Napisz do nas


Publikacje
· Awans zawodowy
· Biologia
· Chemia
· Edukacja czytelnicza
· Edukacja europejska
· Edukacja regionalna
· Fizyka
· GeoGebra
· Geografia
· Historia
· Informatyka
· Język angielski
· Język niemiecki
· Język polski
· Kształcenie zintegrowane
· Lekcja wychowawcza
· Matematyka
· Przedmioty zawodowe
· Przyroda
· Psychologia
· Religia
· Scenariusze uroczystości
· Sztuka
· Technika
· Wychowanie fizyczne
· Wychowanie przedszkolne

Nowe pliki
· 2009 finał cz.2 
· 2009 finał cz.1 
· 2008 finał 2 
· 2008 finał 1 
· 2008 etap rejonowy cz.2 

Nowe linki
· Orzecznictwo w Sprawach Oświatowych 
· Zespół Szkół Nowy Folwark 
· Wychowanie 
· Polonica - kursy języka polskiego jako obcego dla dzieci 
· Portal Edukacyjny Przyrodnik 

Archiwum
20-02-2013
· Nowe publikacje
09-12-2012
· Matematyczno-fizyczne podróże
· Zielona Szkoła z matematyką
03-11-2012
· Nowe publikacje
27-10-2012
· Nowe publikacje
20-09-2012
· Nowe publikacje
27-08-2012
· XII Podsumowanie Konkursów Matematycznych
21-06-2012
· Nowe publikacje
13-06-2012
· Kabecjanie dają radę - projekt realizowany w SSP1 we Wrześni
26-05-2012
· Nowe publikacje
05-03-2012
· Nowe publikacje
15-10-2011
· COMENIUS w Gimnazjum Nr 1
11-07-2011
· Nowe publikacje
14-06-2011
· Gimnazjum nr 1 Szkołą Odkrywców Talentów
05-06-2011
· XI Podsumowanie Konkursów Matematycznych w powiecie wrzesińskim
16-05-2011
· Nowe publikacje
21-03-2011
· Witaj wiosno!
25-02-2011
· Nowe publikacje
10-10-2010
· XIX Szkolny Rajd Patrona SSP1 we Wrześni
11-09-2010
· Podsumowanie Konkursów Matematycznych 2010

Starsze artykuły

Lekcja geometrii. Graniastosłupy i ostrosłupy.

(29443 odsłon)


Planując lekcje musimy pamiętać, jakimi pomocami dydaktycznymi dysponujemy w szkole. W dobie ogólnej fascynacji komputerami uczniowie oczekują od nas lekcji, które będą wykorzystywały także techniki komputerowe. Przy temacie dotyczącym graniastosłupów i ostrosłupów możemy wykorzystać ich surfowanie po Internecie do wyszukania tychże figur i zaprezentowania swoich wydruków kolegom. Nie możemy zapominać o uczniach, dla których tylko działanie na lekcji ma sens. Stąd w mojej lekcji było wyszukiwanie brył, pokazywanie ich i omawianie, tworzenie gazetki i oglądanie wydruków uczniowskich oraz klipartów przygotowanych przeze mnie na folii.

Przy konstruowaniu konspektu skorzystałam z pomysłów umieszczonych w zeszycie ćwiczeń autorstwa M.Zarzyckiej, M.Jucewicz, P.Zarzyckiego (Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe 1994r.)

Graniastosłupy proste i ostrosłupy - czy je rozpoznam? ( klasa VI)

Cele operacyjne:

  • uczeń potrafi rozpoznać wśród figur przestrzennych ostrosłupy i graniastosłupy proste
  • uczeń potrafi wskazać wierzchołki i podać ich liczbę dla danej figury przestrzennej
  • uczeń potrafi wskazać krawędzie i podać ich liczbę dla danej figury przestrzennej
  • uczeń potrafi z podanych własności wybrać odpowiednie dla ostrosłupów i graniastosłupów prostych
  • uczeń potrafi w otoczeniu znaleźć przykłady graniastosłupów prostych i ostrosłupów.

Czynności nauczyciela
1. Przygotowanie modeli figur płaskich i przestrzennych – jak najwięcej.
2. Przygotowanie pasków na gazetkę oraz dla wszystkich uczniów z następującymi stwierdzeniami.

  • Ostrosłup ma jedną podstawę.
  • Graniastosłup ma dwie podstawy
  • Podstawa jest wielokatem ( 2 sztuki)
  • Wszystkie ściany boczne są trójkątami
  • Wszystkie ściany boczne są prostokątami.
  • Wszystkie ściany boczne są prostopadłe do podstawy
  • Liczba wszystkich krawędzi jest parzysta.( 2 sztuki)
  • Wszystkie ściany boczne mają wspólny wierzchołek
  • Wszystkie krawędzie boczne mają wspólny punkt
  • Wszystkie krawędzie mają wspólny punkt

3. Przygotowanie na folii wydruków piramid
4. Wykonanie kopii zadań do samodzielnego wykonania przez uczniów.

Przebieg lekcji:

Uczniowie mając do dyspozycji modele figur oddzielają najpierw figury płaskie od figur przestrzennych i uzasadniają swój wybór nazywając poprawnie figury płaskie.

Następnie uczniowie segregują figury przestrzenne na dwa stoliki z napisami OSTROSŁUPY, GRANIASTOSŁUPY PROSTE, korzystając z otrzymanej informacji (plansza na tablicy):
1. Ostrosłup ma jedną podstawę.
1. Graniastosłup ma dwie podstawy

Mając do dyspozycji tylko tę informację na stolikach kładą także stożek i walec. Po dołożeniu następnej planszy:
2. Podstawa jest wielokątem
2. Podstawa jest wielokątem
uczniowie sami odkładają modele stożka i walca, jako nie spełniające tego warunku..

Dokładamy następną planszę
3. Wszystkie ściany boczne są trójkątami.
3. Wszystkie ściany boczne są prostokątami.

Zaprzestajemy na razie tworzyć wspólną gazetkę na tablicy. Uczniowie nazywają podstawy i pokazują wierzchołki figur oraz krawędzie boczne. Następnie dzieci otrzymują w kopertach paski z własnościami figur.

Na podstawie otrzymanych pasków, pracują nad indywidualnymi gazetkami w zeszycie. Dzieci mogą sprawdzać wszystkie wklejane własności na modelach – wydaje im się to już bardzo proste, stąd napis „liczba wszystkich krawędzi jest parzysta” znajduje się także pod graniastosłupem. Sprawdzamy indywidualną pracę uczniów i wspólnie uzasadniamy właściwe rozwiązanie.

Uzupełniamy gazetkę na tablicy z użyciem  pasków z napisanymi na nich własnościami. Odkładamy błędne stwierdzenia.
Nagradzamy uczniów, którzy wykonali gazetki indywidualnie bez błędów lub umieli uzasadnić, dlaczego liczba krawędzi w graniastosłupie nie zawsze jest parzysta.
Wykorzystanie zadania domowego – uczniowie dzielą się wiadomościami znalezionymi w encyklopedii nt. piramid, wydrukami klipartów piramid itp.

Wyświetlenie piramid z klipartów przygotowanych na folii.

Zwróciliśmy uwagę na ostrosłup ścięty.

Rozdanie notatki dotyczącej piramidy Cheopsa z zadaniem dotyczącym rozpoznania odpowiedniego rzutu równoległego.

„Piramida Cheopsa, zwana Wielką piramidą, jest największym na świecie ostrosłupem prawidłowym czworokątnym. Ma 146 m wysokości, a krawędź jej podstawy ma 230 m. Na zbudowanie tej piramidy zużyto 2300000 bloków granitowych o ciężarze od 2,5 t do 15 t. Gdyby z tego granitu zbudować mur o wysokości 3m i grubości 25 cm, to opasałby on całą Polskę.”

Zad.1 Panowie A, B, C sfotografowali piramidę Cheopsa. Podpisz ich zdjęcia.

RYS. do zad.1

Zad.domowe. Krawędzie OSTROSŁUPÓW zaznacz na niebiesko, a krawędzie GRANIASTOSŁUPÓW na zielono.

Lekcję przeprowadziłam z wykorzystaniem wszystkich dostępnych w szkole modeli figur przestrzennych ( także stożka, kuli i walca). Wykonaliśmy wspólnej gazetkę jako podsumowanie tej lekcji.

Przykłady graniastosłupów prostych znajdowaliśmy wokół nas.

Zaangażowałam w pracę wszystkich uczniów, udowadniali oni wymienioną własność figury na poszczególnych modelach. Nieustannie mobilizowałam dzieci do samodzielnego myślenia. Manipulowanie modelami brył miało duży wpływ na matematyzację pojęć – graniastosłup i ostrosłup.

Wykorzystałam różne style uczenia się uczniów – była możliwość popisania się teoretyków, analityków, praktyków i pragmatyków.

Autorką publikacji jest:
mgr Irena Wojciechowska
nauczyciel matematyki
Samorządowa Szkoła Podstawowa nr1 we Wrześni .

  
[ Zgłoś niedziałający link do pliku | Indeks działu Matematyka | Publikacje ]

Większość zamieszczonych publikacji zapisanych jest w formacie Adobe PDF.
Jeśli wybrany dokument po kliknięciu nie otwiera się, to należy na swoim komputerze zainstalować program Adobe Acrobat Reader. (link do pliku instalacyjnego poniżej).

Pobierz darmowe przeglądarki:
Adobe Reader 8.1.2 PL | Word Viewer | Excel Viewer | PowerPoint Viewer
 


Nie ponosimy odpowiedzialności za treść ukazujących się na portalu publikacji.
Odpowiedzialność za treść artykułów, publikacji i komentarzy (w tym za naruszenie praw autorskich) ponoszą ich autorzy.

Administratorami serwisu są Hanna i Sławomir Góźdź.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL.
PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.36 sekund