(2803 odsłon)
Konspekt lekcji
Temat: Unia Europejska w liczbach - powtórzenie wiadomości.
Klasa: druga i trzecia gimnazjum
Cele operacyjne:
- uczeń potrafi obliczyć wartości wyrażeń arytmetycznych z potęgami i pierwiastkami stosując kolejność działań i poznane wzory na potęgi i pierwiastki
- uczeń umie przekształcać wyrażenia algebraiczne, stosując wzory skróconego mnożenia
- uczeń potrafi obliczać wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych
- uczeń potrafi rozwiązywać równania z jedną niewiadomą.
Cele operacyjne wynikające ze ścieżki „Edukacja europejska”:
- uczeń zna główne instytucje Unii Europejskiej
- uczeń zna monety nowej europejskiej waluty euro
- uczeń zna flagę Unii Europejskiej i zna znaczenie symboli na niej przedstawionych.
Formy pracy:
- praca w grupach dwuosobowych
- praca z całą klasą
Środki dydaktyczne:
- kartki z krzyżówką – pantropa – załącznik nr 1
- kartki z zadaniami zawierającymi wiadomości o głównych instytucjach UE – załącznik nr 2
- monety euro, kartka z zadaniem – załącznik nr 3
- kartka z flagą Unii Europejskiej, kartka z zadaniem – załącznik nr 4
- kartki z zadaniem domowym – załącznik nr 5
Tok lekcji:
- Sprawy organizacyjne – sprawdzenie obecności.
- Przypomnienie wiadomości :
a) powtórzenie poznanych wzorów dotyczących potęgowania i pierwiastkowania,
b) przypomnienie wzorów skróconego mnożenia,
c) przypomnienie działań na wyrażeniach algebraicznych,
d) powtórzenie zasad rozwiązywania równań z jedną niewiadomą. - Podział klasy na grupy – zwrócenie uwagi na właściwą współpracę w grupie
- Wprowadzenie do tematu - rozdanie kartek z krzyżówką (załącznik nr 1).
- Po rozwiązaniu wspólne omówienie rozwiązania.
a) Jakie hasło otrzymaliśmy?
b) Dyskusja nad podstawowymi celami UE.
c) Stworzenie Europy „bez granic”, wprowadzenie jednolitej waluty.
d) Państwa należące do UE.
e) Czy Polska jest członkiem UE?
f) Flaga UE. - Podanie tematu lekcji.
- Rozwiązywanie zadania – główne instytucje UE (załącznik nr 2).
- Uczniowie rozwiązują przykłady w grupach dwuosobowych, a następnie prezentują rozwiązania przy tablicy.
- Wprowadzenie do tematyki następnego zadania, nowa europejska waluta. Dyskusja, której celem jest przekazanie informacji:
O powstaniu wspólnej waluty zdecydowano w 1992r. w traktacie z Maastricht. Celem tej decyzji było m.in. usunięcie przeszkód dla wolnego handlu, wymiany turystycznej.
Od 1 stycznia w dwunastu krajach członkowskich UE wprowadzono do obiegu nową europejską walutę – euro. W obiegu są banknoty w 7 nominałach i monety w 8 nomi-nałach. Banknoty są jednakowe we wszystkich krajach strefy euro. Zdobi je mapa Europy i elementy architektoniczne ( bramy i mosty ), które nie przedstawiają jednak konkretnych budowli. Na awersach monet umieszczono mapę Europy i gwiazdy
z flagi UE, natomiast rewersy mają charakter narodowy ( są inne w każdym państwie).
Symbol euro jest inspirowany grecką literą epsilon. Poprzeczne linie miały oznaczać stabilność waluty. 1 euro to 100 centów. - Rozdanie kartek z zadaniem ( załącznik nr 3 ).
- Uczniowie rozwiązują zadania samodzielnie, a następnie jeden uczeń prezentuje rozwiązanie na tablicy.
- Rozdanie kartek z zadaniem ( załącznik nr 4 ).
- Uczniowie rozwiązują przykład samodzielnie, a potem chętny uczeń przedstawia rozwiązanie na tablicy ( nauczyciel pokazuje flagę UE w pełnych barwach ).
Flaga UE to dwanaście gwiazd ułożonych koliście na lazurowym tle. Niezmienna liczba gwiazd jest symbolem doskonałości, harmonii i pełni, na wzór 12 godzin, 12 miesięcy, 12 znaków zodiaku i 12 apostołów. - Ocena pracy uczniów.
- Zadanie i omówienie pracy domowej ( załącznik nr 5 ).
- Ewaluacja wiedzy – test krótkich odpowiedzi może mieć formę ustną lub pisemną.
Odpowiedz: TAK lub NIE:
- Do UE należy piętnaście państw:
TAK NIE - Polska nie jest członkiem UE:
TAK NIE - Parlament Europejski reprezentuje interesy społeczeństw:
TAK NIE - Europejski Trybunał Obrachunkowy to naczelny organ polityczny:
TAK NIE - Do obszaru wspólnej waluty euro nie przystąpiły Wielka Brytania, Szwecja i Dania:
TAK NIE - Flaga UE to piętnaście złotych gwiazd ułożonych koliście na lazurowym tle:
TAK NIE
Konspekt opracowała:
mgr Grażyna Jakubowska
nauczyciel matematyki
Gimnazjum nr 1 we Wrześni