Witaj w Wrzesińskie Forum Oświatowe
  Zarejestruj się ! Strona główna    Tematy    Wyślij artykuł    Pliki    Forum    Galeria    Publikacje  
Jak to zrobić ?

Kto jest on-line
Teraz online:

 Gości: 17
 Użytkowników: 0


Login
Pseudonim

Hasło

Security Code:
Security Code
Wpisz Security Code


Nie masz jeszcze konta?
Możesz je założyć.
Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał wiele przywilejów.

Menu

Strona główna

Wyślij artykuł
Tematy
Publikacje nauczycieli
Konkursy matematyczne
Archiwum artykułów
Szukaj

Nasza Galeria
Forum dyskusyjne
Ciekawe linki
Pliki do pobrania
Krzyżówki

Twoje konto
Prywatna poczta
Napisz do nas


Publikacje
· Awans zawodowy
· Biologia
· Chemia
· Edukacja czytelnicza
· Edukacja europejska
· Edukacja regionalna
· Fizyka
· GeoGebra
· Geografia
· Historia
· Informatyka
· Język angielski
· Język niemiecki
· Język polski
· Kształcenie zintegrowane
· Lekcja wychowawcza
· Matematyka
· Przedmioty zawodowe
· Przyroda
· Psychologia
· Religia
· Scenariusze uroczystości
· Sztuka
· Technika
· Wychowanie fizyczne
· Wychowanie przedszkolne

Nowe pliki
· 2009 finał cz.2 
· 2009 finał cz.1 
· 2008 finał 2 
· 2008 finał 1 
· 2008 etap rejonowy cz.2 

Nowe linki
· Orzecznictwo w Sprawach Oświatowych 
· Zespół Szkół Nowy Folwark 
· Wychowanie 
· Polonica - kursy języka polskiego jako obcego dla dzieci 
· Portal Edukacyjny Przyrodnik 

Archiwum
20-02-2013
· Nowe publikacje
09-12-2012
· Matematyczno-fizyczne podróże
· Zielona Szkoła z matematyką
03-11-2012
· Nowe publikacje
27-10-2012
· Nowe publikacje
20-09-2012
· Nowe publikacje
27-08-2012
· XII Podsumowanie Konkursów Matematycznych
21-06-2012
· Nowe publikacje
13-06-2012
· Kabecjanie dają radę - projekt realizowany w SSP1 we Wrześni
26-05-2012
· Nowe publikacje
05-03-2012
· Nowe publikacje
15-10-2011
· COMENIUS w Gimnazjum Nr 1
11-07-2011
· Nowe publikacje
14-06-2011
· Gimnazjum nr 1 Szkołą Odkrywców Talentów
05-06-2011
· XI Podsumowanie Konkursów Matematycznych w powiecie wrzesińskim
16-05-2011
· Nowe publikacje
21-03-2011
· Witaj wiosno!
25-02-2011
· Nowe publikacje
10-10-2010
· XIX Szkolny Rajd Patrona SSP1 we Wrześni
11-09-2010
· Podsumowanie Konkursów Matematycznych 2010

Starsze artykuły

Inscenizacja na lekcji fizyki

(9372 odsłon)


Fizyka jest przedmiotem trudnym dla uczniów i raczej niezbyt lubianym. Nie wgłębiając się w przyczynę takiego stanu rzeczy zachęcam Państwa do podejmowania prób uatrakcyjnienia zajęć. Jedną z nich jest inscenizacja. Umożliwia ona nie tylko uczenie przez przeżywanie, ale również zapoczątkowuje proces twórczego rozwiązywania problemów. Lekcję, którą prezentuję poniżej, przeprowadziłam w klasie III k gimnazjum. Wykorzystałam na niej inscenizację pt. "Michał Faraday i jego wielkie odkrycie". Udało mi się zaangażować prawie wszystkich uczniów klasy i wydaje mi się, że wzbudziłam ich zainteresowanie tematem. Choć klasa liczy 27 uczniów, nie było kłopotów z dyscypliną. Swoje odczucia i opinie dotyczące lekcji uczniowie wyrazili w karcie ewaluacyjnej. Każdy uczeń wypełniał taką kartę na końcu zajęć.
Po ich przeanalizowaniu stwierdziłam, że uczniom lekcja bardzo się podobała, sporo się na niej nauczyli i że to atrakcyjna i wartościowa forma pracy na lekcji.


Konspekt lekcji

Klasa III gimnazjum

Temat: Prąd indukcyjny - wielkie odkrycie Michała Faradaya.

1. Cele operacyjne:

uczeń wie:

  • co to jest prąd indukcyjny
  • na czym polega zjawisko indukcji
  • jakie są sposoby wzbudzania prądu indukcyjnego
  • jaka jest historia odkrycia zjawiska indukcji elektromagnetycznej
  • kim był Faraday

uczeń umie:

  • wzbudzać różnymi sposobami prąd indukcyjny
  • obserwować zjawiska i wnioskować na podstawie doświadczeń

Cele wychowawcze:

  • uczenie współpracy w zespole podczas inscenizacji
  • zachęcanie do pokonywania trudności
  • kształtowanie przekonania, że wytrwałość i upór w dążeniu do celu są drogą do sukcesu

2. Pomoce dydaktyczne: zwojnica z rdzeniem, bateryjki, czuły miernik prądu, magnes, przewodniki, scenariusze inscenizacji

3. Metoda: pokaz, inscenizacja, ćwiczenia uczniowskie, dyskusja.

4. Przebieg lekcji:

Część nawiązująca:

  • na czym polegało doświadczenie Oersteda
  • czy możliwe jest przekształcenie magnetyzmu w elektryczność
  • poinformowanie uczniów o planowanej inscenizacji

Część właściwa:

  • zapoznanie uczniów ze scenariuszem i przydzielenie ról
  • samodzielna praca uczniów z tekstem
  • reżyserowanie przedstawienia przez nauczyciela
  • wykonywanie doświadczeń Faraday'a przez uczniów (pomoc i nadzór nauczyciela w przygotowaniu i wykonaniu doświadczeń)
  • omówienie doświadczeń i sformułowanie wniosków
  • zapisanie tematu lekcji

Podsumowanie:

  • zapisanie wniosków z doświadczeń w zeszytach
  • karta ewaluacyjna dla uczniów.


5. Zadanie domowe

  • Zastanów się nad innymi sposobami wzbudzania prądu indukcyjnego.

Opis doświadczeń wykonywanych w czasie inscenizacji

Doświadczenie l

  • uczeń nawija na żelazny pręt dwa uzwojenia drutu, tak, aby zwoje nie łączyły się ze sobą. Do jednego z uzwojeń przyłącza czuły miernik prądu, a do drugiego przyłącza bateryjkę. Co obserwuje?

Doświadczenie 2

  • uczeń nawija na kartonowy cylinder kilkanaście zwojów drutu, które łączy z czułym miernikiem prądu. Następnie szybkim ruchem wsuwa i wysuwa z cylindra magnes sztabkowy. Co obserwuje?

Scenariusz przedstawienia pt."Michał Faraday i jego wielkie odkrycie"

Scena I

Narrator I:
22 września 1791 roku w Londynie, w rodzinie ubogiego kowala Faradaya urodziło się trzecie z kolei dziecko, chłopiec, któremu dano na imię Michał. Kilka lat później, tak jak inne dzieci rozpoczął naukę w szkole, ale musiał ją wkrótce przerwać z powodu biedy panującej w domu. Mały Michał, aby zarabiać na życie, został terminatorem u introligatora.

Narrator II:
Zdolny, bystry chłopiec szybko uczył się rzemiosła. Majster, zadowolony ze swego ucznia, nie domyślał się nawet, że Michała bardziej interesowała treść oprawianych tomów niż ich zewnętrzny wygląd, że po skończonej pracy zabierał książki do domu i czytał, czytał, czytał...

Narrator III:
W niektórych książkach znajdowały się opisy doświadczeń, które tak zafascynowały Michała, że próbował samodzielnie je wykonywać w skromnych, domowych warunkach. Eksperymenty te przeważnie kończyły się fiaskiem, ale nie zrażało to chłopca. Uczył się z zapałem, zdobywając coraz większą wiedzę.

Narrator IV :
W Londynie odbywały się wówczas w niedziele publiczne odczyty naukowe, prowadzone przez wybitnego chemika Davy'ego, naukowca i popularyzatora. Młody Faraday uczęszczał na nie i, jak sam później przyznał, stanowiło to przełomowy moment w jego życiu.

Narrator V:
Był to rok 1811. Michał miał już 20 lat-wkrótce powinien otrzymać dyplom mistrzowski i rozpocząć samodzielną pracę introligatorską. Ale praca w rzemiośle nie pociągała go. Chciał się uczyć, marzył o naukowej karierze. Marzenia te były tak silne, że zdobył się na śmiałość i napisał list do profesora Davy'ego, prosząc o przyjęcie do pracy w Instytucie Królewskim. Do listu dołączył pięknie oprawione notatki z wykładów uczonego.

 

Scena II

(Profesor Davy rozmawia z przyjacielem, trzymając w ręku list.)

Profesor:
To najdziwniejszy list, jaki kiedykolwiek dostałem. Pewien młody, nie znany mi człowiek prosi o pracę w Instytucie.

Przyjaciel:
Któż to taki?

Profesor:
Czeladnik introligatorski, który chce zostać uczonym. Jego zapał do nauki jest ze wszech miar godny pochwały. Zważywszy jednak, że chłopak nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest praca dla dobra nauki, powinienem mu raczej odmówić.

Przyjaciel:
Powinieneś sprawdzić, czyjego pęd do nauki nie jest słomianym zapałem. Zaproponuj mu mycie butelek w Instytucie. Jeśli naprawdę chce pracować, zgodzi się.

Profesor:
Świetny pomysł !

Narrator VI:
Michał przyjął oczywiście propozycję profesora i rozpoczął swoje drugie terminowanie. Wykonywał pracę niewdzięczną i nieciekawą; mył butelki, sprzątał laboratorium, był chłopcem na posyłki otrzymującym bardzo niskie wynagrodzenie. Po pewnym jednak czasie przydzielono mu pokoik na piętrze w Instytucie, wyższą pensję, opał i świece. Mógł pracować w dzień i w nocy. Powoli zaczynały się spełniać jego najskrytsze marzenia, lecz czekało go jeszcze wiele przeszkód: nie miał przecież żadnego wykształcenia.

Narrator VII:
Trudności nie zrażały jednak Michała. Pracował nad sobą, uczył się, a ponieważ był niezwykle wytrwały i pedantyczny, zaczął powoli osiągać sukcesy. Na polecenie profesora opracował metodę wydobywania cukru z buraków i wyodrębnienia siarki z węgla kamiennego. Od tej chwili nazwisko Michała coraz częściej wymieniało się w kołach naukowych. Inni asystenci uczonego zaczęli mu zazdrościć.

Narrator VIII:
Profesor coraz częściej zdawał sobie sprawę, że jego młody, utalentowany asystent, który wciąż się rozwija i doskonali-być może wkrótce prześcignie mistrza.

Narrator llX :
Wkrótce Faraday osiągnął kolejne sukcesy. Za pomocą samodzielnie zaprojektowanego urządzenia skroplił dwutlenek siarki, amoniak, dwutlenek węgla i (co się jeszcze nikomu nie udało) chlor. Napisał o tym artykuł, lecz profesor Davy dołączył do artykułu swego asystenta notkę, w której to sobie przypisał cały sukces, a w jakiś czas później, gdy wysunięto kandydaturę Faradaya do Royal Society-Królewskiego Towarzystwa Naukowego-uczony gwałtownie się temu sprzeciwił.

Narrator X:
Mimo to w trzy lata później były terminator introligatorski, chłopak, któremu nie udało się ukończyć nawet szkoły podstawowej, został profesorem i otrzymał katedrę, stanowisko, jakie uzyskuje się za wybitne osiągnięcia naukowe. Profesor Faraday nie dokonał jednak jeszcze swego największego odkrycia.

Narrator XI:
Pomysł doświadczenia powstał już wcześniej, w 1821 roku, gdy dowiedział się o eksperymentach Oersteda, z których wynikało, że pod wpływem prądu elektrycznego igła magnetyczna kompasu położonego równolegle do drutu, w którym płynie prąd, ulega odchyleniu. Wtedy właśnie Michał Faraday postanowił sprawdzić, "czy możliwe jest przekształcenie magnetyzmu w elektryczność ?" W ciągu dziesięciu lat poświęcał tej sprawie każdą wolną chwilę.


Scena III

Asystent:
Czy pan profesor mnie wzywał ?

Faraday:
Tak. Chciałem, abyś pomógł mi przy doświadczeniu. Wiesz zapewne, że poszukuję odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest przekształcenie magnetyzmu w elektryczność. Aby to sprawdzić, zaprojektowałem następujący eksperyment: nawinąłem na żelazny pręt dwa uzwojenia drutu. Do jednego z uzwojeń przyłączyłem galwanometr, do drugiego przyłączę źródło prądu.

(Profesor wskazuje przygotowany obwód.)

Asystent:
Przepraszam profesorze, chciałem o coś zapytać.

Faraday:
Słucham.

Asystent:
Oba uzwojenia są umieszczone na tym samym pręcie. Czy są ze sobą w jakiś sposób połączone?

Faraday :
Ależ nie. Zwoje nawinąłem w taki sposób, aby się nie łączyły ze sobą. Twoje zadanie będzie polegało na odczytywaniu wskazań galwanometru. Informuj mnie o każdym wychyleniu wskazówki! Stań więc tutaj i obserwuj galwanometr.

( Faraday podchodzi do drugiego uzwojenia i przyłącza do niego źródło prądu--bateryjkę. I w tej samej chwili asystent woła :)

Asystent:
Wskazówka wychyliła się. O, już z powrotem wróciła do zerowego położenia.

Faraday:
Co ty mówisz ! Jak mogła się wychylić ? Dopiero rozpocząłem doświadczenie i podłączyłem baterię. Trzeba to jeszcze raz sprawdzić.

(Faraday ponownie podchodzi do bateryjki i odłączają. W tej samej chwili asystent woła:)

Asystent:
Wskazówka się wychyliła!

Faraday (z namysłem ) :
Hmm... - Skoro druty nie są połączone, więc prąd, który powstaje nagle w tym drugim uzwojeniu, kiedy podłączam i odłączam bateryjkę od pierwszego uzwojenia, musi być wywołany przez pewne zjawiska elektromagnetyczne, które towarzyszą przepływowi prądu w pierwszym drucie. Przeprowadzimy to doświadczenie jeszcze raz. Muszę to dokładnie sprawdzić.

(Profesor i asystent powtarzają to doświadczenie.)

Narrator XII:
Doświadczenie było wielokrotnie powtarzane i za każdym razem uzyskiwano taki sam rezultat. Więc teraz uczony zadał sobie kolejne pytanie: czy można wywołać prąd za pomocą zwykłego magnesu ? Postanowił to sprawdzić i zaprojektował następujący eksperyment:
Na kartonowy cylinder nawiną} kilkanaście zwojów drutu, które połączył tylko galwanometrem, więc w tym obwodzie nie było żadnego źródła prądu. Następnie wziął namagnesowany pręt żelazny i...

Faraday:
Będę szybkim ruchem wsuwał i wyciągał ten pręt z cylindra. Ty musisz w tym czasie obserwować uważnie wskazówkę galwanometru i sygnalizować o każdym j ej wychyleniu.

( Wykonują doświadczenie kilka razy. Za każdym razem, gdy wskazówka wychyla się z położenia równowagi asystent głośno informuje o tym Faradaya.)

Faraday:
Doświadczenie powtarzałem wielokrotnie na wszystkie możliwe sposoby, i za każdym razem efekt był taki sam: w uzwojeniu pojawiał się prąd i wskazówka galwanometru wychylała się zawsze, gdy poruszałem namagnesowanym prętem. Konieczne są jednak dalsze badania, a już nie mam pieniędzy na ich prowadzenie. Instytut Królewski nie dysponuje odpowiednimi kwotami.

Asystent:
Panie Profesorze, trzeba zwrócić się o pomoc do Skarbu Państwa.

Faraday:
To chyba niezły pomysł, spróbuję.

 

Scena IV

Narrator XIII:
Pomysł okazał się dobry. Pewnego dnia jeden z urzędników zawędrował do laboratorium Michała, aby zobaczyć, o co właściwie chodzi. Lecz widocznie pracownia uczonego nie wywarła na nim zbyt korzystnego wrażenia, zapytał bowiem z odcieniem wyraźnego lekceważenia:

Urzędnik:
Czy doświadczenia, które pan wykonuje, mogą posłuży ć do czegoś naprawdę pożytecznego?

Faraday:
W tej chwili trudno mi na to pytanie odpowiedzieć, ale mogę przyjąć każdy zakład, że będzie pan z tego ściągał podatki.

Narrator XIV:
Przepowiednia ta sprawdziła się co do joty. Doświadczenie wykonane przez Michała Faradaya zrewolucjonizowało świat. Zjawisko, które odkrył, nazywane jest indukcją elektromagnetyczną i jest powszechnie wykorzystywane w technice.


KARTA EWALUACYJNA DLA UCZNIA


l. Jak oceniasz swój stan wiedzy po odbytych zajęciach?

1
2
3
4
5
6

2. Oceń przydatność przeprowadzonych zajęć.

1
2
3
4
5
6

3. W jakim stopniu wykorzystasz zdobyte wiadomości i umiejętności?

1
2
3
4
5
6


4. Wymień trzy najważniejsze rzeczy, których nauczyłeś się podczas zajęć:

a) ---------------------------------------------------------------------------------------
b) ---------------------------------------------------------------------------------------
c) ---------------------------------------------------------------------------------------

5. Co byś zmienił na zajęciach?

a) ---------------------------------------------------------------------------------------
b) ---------------------------------------------------------------------------------------
c) ---------------------------------------------------------------------------------------


mgr Halina Świątnicka
nauczyciel fizyki
Gimnazjum Nr 2 we Wrześni

  
[ Zgłoś niedziałający link do pliku | Indeks działu Fizyka | Publikacje ]

Większość zamieszczonych publikacji zapisanych jest w formacie Adobe PDF.
Jeśli wybrany dokument po kliknięciu nie otwiera się, to należy na swoim komputerze zainstalować program Adobe Acrobat Reader. (link do pliku instalacyjnego poniżej).

Pobierz darmowe przeglądarki:
Adobe Reader 8.1.2 PL | Word Viewer | Excel Viewer | PowerPoint Viewer
 


Nie ponosimy odpowiedzialności za treść ukazujących się na portalu publikacji.
Odpowiedzialność za treść artykułów, publikacji i komentarzy (w tym za naruszenie praw autorskich) ponoszą ich autorzy.

Administratorami serwisu są Hanna i Sławomir Góźdź.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL.
PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.87 sekund