Witaj w Wrzesińskie Forum Oświatowe
  Zarejestruj się ! Strona główna    Tematy    Wyślij artykuł    Pliki    Forum    Galeria    Publikacje  
Jak to zrobić ?

Kto jest on-line
Teraz online:

 Gości: 8
 Użytkowników: 0


Login
Pseudonim

Hasło

Security Code:
Security Code
Wpisz Security Code


Nie masz jeszcze konta?
Możesz je założyć.
Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał wiele przywilejów.

Menu

Strona główna

Wyślij artykuł
Tematy
Publikacje nauczycieli
Konkursy matematyczne
Archiwum artykułów
Szukaj

Nasza Galeria
Forum dyskusyjne
Ciekawe linki
Pliki do pobrania
Krzyżówki

Twoje konto
Prywatna poczta
Napisz do nas


Publikacje
· Awans zawodowy
· Biologia
· Chemia
· Edukacja czytelnicza
· Edukacja europejska
· Edukacja regionalna
· Fizyka
· GeoGebra
· Geografia
· Historia
· Informatyka
· Język angielski
· Język niemiecki
· Język polski
· Kształcenie zintegrowane
· Lekcja wychowawcza
· Matematyka
· Przedmioty zawodowe
· Przyroda
· Psychologia
· Religia
· Scenariusze uroczystości
· Sztuka
· Technika
· Wychowanie fizyczne
· Wychowanie przedszkolne

Nowe pliki
· 2009 finał cz.2 
· 2009 finał cz.1 
· 2008 finał 2 
· 2008 finał 1 
· 2008 etap rejonowy cz.2 

Nowe linki
· Orzecznictwo w Sprawach Oświatowych 
· Zespół Szkół Nowy Folwark 
· Wychowanie 
· Polonica - kursy języka polskiego jako obcego dla dzieci 
· Portal Edukacyjny Przyrodnik 

Archiwum
20-02-2013
· Nowe publikacje
09-12-2012
· Matematyczno-fizyczne podróże
· Zielona Szkoła z matematyką
03-11-2012
· Nowe publikacje
27-10-2012
· Nowe publikacje
20-09-2012
· Nowe publikacje
27-08-2012
· XII Podsumowanie Konkursów Matematycznych
21-06-2012
· Nowe publikacje
13-06-2012
· Kabecjanie dają radę - projekt realizowany w SSP1 we Wrześni
26-05-2012
· Nowe publikacje
05-03-2012
· Nowe publikacje
15-10-2011
· COMENIUS w Gimnazjum Nr 1
11-07-2011
· Nowe publikacje
14-06-2011
· Gimnazjum nr 1 Szkołą Odkrywców Talentów
05-06-2011
· XI Podsumowanie Konkursów Matematycznych w powiecie wrzesińskim
16-05-2011
· Nowe publikacje
21-03-2011
· Witaj wiosno!
25-02-2011
· Nowe publikacje
10-10-2010
· XIX Szkolny Rajd Patrona SSP1 we Wrześni
11-09-2010
· Podsumowanie Konkursów Matematycznych 2010

Starsze artykuły

Konspekt - Scenariusz zajęć zintegrowanych z wykorzystaniem metod aktywizujących

(39582 odsłon)


Temat bloku: Książka w życiu pomaga.
Dzień aktywności ucznia: Gdzie możemy szukać informacji?
Zapis w dzienniku:  Opowiadanie i głośne czytanie tekstu: “Tajemnicza twarz” M. Książek, wiersza “Encyklopedia” J. Kiersta. Mnożenie przez 8 w zakresie 100. Śpiewanie piosenki “Kolorowa książka”, “Abecadło”.

Cele operacyjne:

Uczeń:

  • rozwiąże zadania tekstowe;
  • odczyta poprawnie tekst;
  • zapisze wyrazy w kolejności alfabetycznej;
  • wykona plakat na dany temat;
  • wywiąże się z pełnionej roli w grupie;
  • zaprezentuje wyniki pracy grupy;
  • dokona oceny własnej pracy.

Metody:

  • metody aktywizujące: burza mózgów, linia czasu, mapa pojęciowa;
  • słowne: praca z tekstem.

Forma

  • praca grupowa.

Środki dydaktyczne: teksty utworów, działania matematyczne, karty matematyczne, karty pracy, arkusze szarego papieru, mazaki, klej, nożyczki, podręcznik z ćwiczeniami do kształcenia zintegrowanego “MAC” maj, encyklopedie, książki oraz inne źródła wiedzy.

Przebieg zajęć:

I Etap:

Uczestnicy dobierają się w pięcioosobowe zespoły, wybierają lidera, sekretarza i sprawozdawcę. Jeden z uczniów odczytuje, dla przypomnienia, reguły pracy w grupie.

Burza mózgów:
Uczestnicy typują jak najwięcej odpowiedzi na postawione przez prowadzącego pytanie: “Gdzie możemy szukać informacji?” Każdy uczestnik zapisuje skojarzenia na kolorowych kartkach papieru.

II Etap:

Każdy uczestnik głośno odczytuje zapisane skojarzenia, grupa dokonuje selekcji oraz podziału wymienionych źródeł wiedzy. Uczestnicy korzystają
z informacji podanej przez prowadzącego oraz ze zgromadzonych w klasie różnych źródeł wiedzy.

III Etap:

Mapa pojęciowa:
Uczestnicy wykonują plakat, na którym przedstawiają źródła informacji oraz sposoby korzystania.

IV Etap:

Sprawozdawcy grupy zawierają gotowe plakaty na tablicy, następnie po kolei omawiają efekt pracy. Wybór najlepszego plakatu – wszyscy uczniowie po kolei przyklejają pojedyncze kartki na najlepszym wg indywidualnej opinii plakacie.

V Etap:

Linia czasu:
Uczestnicy otrzymują ilustracje historii powstania książki. Na arkuszach papieru rysują oś – linię czasu. Następnie przyklejają ilustracje z nazwami chronologicznie na osi.
Grupy otrzymują materiały historii powstania książki:

  • starożytna Mezopotamia - gliniane tabliczki mieszczące stosunkowo niewiele tekstu. Dłuższe teksty dzielono na równe części i zapisywano na większej liczbie tabliczek;
  • starożytny Egipt - papirusowy zwój, czyli rulon, złożony z 20 arkuszy papirusu przyklejonych do siebie kolejno zachodzącymi na siebie brzeżkami. Tekst zapisywano czarnym atramentem, a do zaznaczania początku rozdziału używano atramentu czerwonego;
  • starożytny Rzym, Grecy - papirusowe zwoje przechowywano w skrzyniach i w dzbankach glinianych. Dla ułatwienia odszukiwania odpowiedniego zwoju, do rączki każdego z nich przywiązywali karteczkę z tytułem książki;
  • pergamin – postać pergaminowej książki zwanej kodeksem. Ścisły stos połączonych kartek dał się otworzyć w dowolnym miejscu, umożliwiał odszukanie dowolnego fragmentu bez konieczności rozwijania i zwijania rulonów;
  • starożytne Chiny – papier;
  • XII w Europa – papier od tysiącleci używany w Chinach;
  • starożytne i średniowieczne książki przepisywano ręcznie. Robili to kopiści i zakonnicy, przeważnie benedyktyni;
  • XI wiek Chiny – druk z ruchomych czcionek;
  • XV wiek – Niemiec J. Gutenberg wynalazł farbę, prasę drukarską i maszynę do odlewania czcionek;
  • drukowanie.

VI Etap:

Sprawozdawcy grup zawieszają wykonane linie czasu na tablicy. Uzasadniają kolejność ilustracji.

VII Etap:

Karty matematyczne
Celem jest rozwiązanie jak największej liczby zadań matematycznych. W grupach uczestnicy wybierają symbol, którym będą oznaczać wykonane zadania matematyczne pobrane z banku zadań. Wspólne rozwiązywanie zadań
w grupach. Sprawdzenie poprawności odpowiedzi u nauczyciela.
Grupa dąży do rozwiązania jak największej ilości zadań w określonym czasie.

Podsumowanie
Uczniowie oceniają swoją pracę na zajęciach, współpracę w grupie, swoje zaangażowanie oraz zajęcia – wypowiedź słowna.

KARTY MATEMATYCZNE

W kopertach umieszczone są zadania z numerami od 1 do 10. Odpowiedź
u nauczyciela
.

  1. Za trzy tygodnie Krzyś wyjedzie do babci. Za ile to będzie dni?

  2. W sadzie rosło 35 wiśni posadzonych po 7 w każdym rzędzie. W ilu rzędach rosły wiśnie?

  3. Witek zbiera znaczki pocztowe. Dostał nowy klaser i chce 40 znaczków rozmieścić po 8 na jednej stronie. Ile stron zajmą te znaczki?

  4. Dzieci obliczają, ile trzeba kupić sadzonek bratków. Chcąc je posadzić w 6 skrzynkach po 8 sadzonek w każdej.

    Wisia: 6 x 8 = 8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8 =

    Majka: 6 x 8 = 8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8 = 24 + 24 =

    Tolek: 6 x 8 = 8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8 = 32 + 16 =

    Kto dobrze obliczył, ile trzeba kupić sadzonek?

  5. Do biblioteki szkolnej zakupiono 56 książek. 20 książek pozostawiono
    w bibliotece, a pozostałe rozdzielono po równo między 6 klas drugich.
    Ile książek dostanie jedna klasa?

  6. Do kiosku przywieziono 10 pudełek z mydłami. Mydła pakowane były po 6 sztuk do jednego pudełka. Ile mydeł przywieziono?

  7. W sklepie było 9 pudełek ze szklankami. W każdym pudełku było 6 szklanek. Ile było szklanek? Sprzedano 2 pudełka szklanek. Ile szklanek pozostało?

  8. W kwiaciarni z 40 kwiatów przygotowano 8 jednakowych bukietów. Po ile kwiatów przeznaczono na jeden bukiet?

  9. W zawodach szkolnych wzięło udział 49 zawodników. Podzielono ich drużyny po 7 osób. Ile było drużyn?

  10. Kredki są pakowane po 6 sztuk do jednego pudełka. Do świetlicy przywieziono 8 takich pudełek z kredkami. Ile kredek przywieziono?
    Ile kredek jest w 4 pudełkach?
    Ile kredek jest w 8 pudełkach?

Opracowała:
mgr Magdalena Latosi
nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego
SSP nr 6 we Wrześni

  
[ Zgłoś niedziałający link do pliku | Indeks działu Kształcenie zintegrowane | Publikacje ]

Większość zamieszczonych publikacji zapisanych jest w formacie Adobe PDF.
Jeśli wybrany dokument po kliknięciu nie otwiera się, to należy na swoim komputerze zainstalować program Adobe Acrobat Reader. (link do pliku instalacyjnego poniżej).

Pobierz darmowe przeglądarki:
Adobe Reader 8.1.2 PL | Word Viewer | Excel Viewer | PowerPoint Viewer
 


Nie ponosimy odpowiedzialności za treść ukazujących się na portalu publikacji.
Odpowiedzialność za treść artykułów, publikacji i komentarzy (w tym za naruszenie praw autorskich) ponoszą ich autorzy.

Administratorami serwisu są Hanna i Sławomir Góźdź.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL.
PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.44 sekund