Witaj w Wrzesińskie Forum Oświatowe
  Zarejestruj się ! Strona główna    Tematy    Wyślij artykuł    Pliki    Forum    Galeria    Publikacje  
Jak to zrobić ?

Kto jest on-line
Teraz online:

 Gości: 6
 Użytkowników: 0


Login
Pseudonim

Hasło

Security Code:
Security Code
Wpisz Security Code


Nie masz jeszcze konta?
Możesz je założyć.
Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał wiele przywilejów.

Menu

Strona główna

Wyślij artykuł
Tematy
Publikacje nauczycieli
Konkursy matematyczne
Archiwum artykułów
Szukaj

Nasza Galeria
Forum dyskusyjne
Ciekawe linki
Pliki do pobrania
Krzyżówki

Twoje konto
Prywatna poczta
Napisz do nas


Publikacje
· Awans zawodowy
· Biologia
· Chemia
· Edukacja czytelnicza
· Edukacja europejska
· Edukacja regionalna
· Fizyka
· GeoGebra
· Geografia
· Historia
· Informatyka
· Język angielski
· Język niemiecki
· Język polski
· Kształcenie zintegrowane
· Lekcja wychowawcza
· Matematyka
· Przedmioty zawodowe
· Przyroda
· Psychologia
· Religia
· Scenariusze uroczystości
· Sztuka
· Technika
· Wychowanie fizyczne
· Wychowanie przedszkolne

Nowe pliki
· 2009 finał cz.2 
· 2009 finał cz.1 
· 2008 finał 2 
· 2008 finał 1 
· 2008 etap rejonowy cz.2 

Nowe linki
· Orzecznictwo w Sprawach Oświatowych 
· Zespół Szkół Nowy Folwark 
· Wychowanie 
· Polonica - kursy języka polskiego jako obcego dla dzieci 
· Portal Edukacyjny Przyrodnik 

Archiwum
20-02-2013
· Nowe publikacje
09-12-2012
· Matematyczno-fizyczne podróże
· Zielona Szkoła z matematyką
03-11-2012
· Nowe publikacje
27-10-2012
· Nowe publikacje
20-09-2012
· Nowe publikacje
27-08-2012
· XII Podsumowanie Konkursów Matematycznych
21-06-2012
· Nowe publikacje
13-06-2012
· Kabecjanie dają radę - projekt realizowany w SSP1 we Wrześni
26-05-2012
· Nowe publikacje
05-03-2012
· Nowe publikacje
15-10-2011
· COMENIUS w Gimnazjum Nr 1
11-07-2011
· Nowe publikacje
14-06-2011
· Gimnazjum nr 1 Szkołą Odkrywców Talentów
05-06-2011
· XI Podsumowanie Konkursów Matematycznych w powiecie wrzesińskim
16-05-2011
· Nowe publikacje
21-03-2011
· Witaj wiosno!
25-02-2011
· Nowe publikacje
10-10-2010
· XIX Szkolny Rajd Patrona SSP1 we Wrześni
11-09-2010
· Podsumowanie Konkursów Matematycznych 2010

Starsze artykuły

Inteligencja emocjonalna

(8958 odsłon)


„Inteligencja emocjonalna” - żywo dyskutowananacałym świecie książka Daniela Golemana przynosi odpowiedź na nieustannie nurtujące nas pytanie,jak to się dzieje, że zdolni uczniowie stają się zaledwie przeciętnymi pracownikami, albo, że osoby o wysokim ilorazie inteligencji nieraz z trudem radzą sobie w życiu. Jeśli nawet pytanie to jest wydaje się banalne, to odpowiedź, którą dokumentują najnowsze badania naukowe obala dotychczasowe poglądy na rolę intelektu w odniesieniu życiowego sukcesu.

Iloraz inteligencji i inteligencja emocjonalna są nie tyle przeciwnymi, ile raczej zespołami zdolności. Inteligencja emocjonalna to zdolności w pięciu podstawowych dziedzinach. Podstawą inteligencji emocjonalnej jest znajomość własnych emocji czyli samoświadomość. Zdolnością opierającą się na samoświadomości jest panowanie nad emocjami i kierowanie nimi. Podporządkowanie emocji obranym celom ma znaczenie dla koncentracji uwagi, samo motywacji , opanowania i twórczej pracy. Fundamentalną umiejętnością obcowania z ludźmi jest empatia opierająca się na własnej samoświadomości uczuciowej. Nawiązywanie i podtrzymywanie związków z innymi ludźmi polega na umiejętności kierowania emocjami innych ludzi.

Inteligencja emocjonalna wg Daniela Golemana są to zdolności  rozpoznawania przez nas naszych własnych uczuć i uczuć innych , zdolności motywowania się i kierowania emocjami zarówno naszymi własnymi, jak i osób z którymi łączą nas jakieś więzi. Krótko mówiąc, jest to panowanie nad naszymi emocjami i ich wykorzystywanie do osiągnięcia sukcesu. Są to zdolności odmienne od inteligencji akademickiej, czyli umiejętności czysto intelektualnych, mierzonych ilorazem inteligencji, ale je uzupełniające. Wiele osób , które mają wiedzę książkową, ale cierpią na niedostatek inteligencji emocjonalnej, pracuje dla ludzi o niższym ilorazie inteligencji, górujących nad nimi umiejętnościami z zakresu inteligencji emocjonalnej.

Inteligencja emocjonalna jest kluczem do uzyskania równowagi pomiędzy przeżywaniem a poznaniem, miłością, a logiką rozumu, to odmienny rodzaj mądrości ona czyni z nas dobrych małżonków , miłych sąsiadów , wyrozumiałych rodziców i charyzmatycznych szefów. Wszyscy ludzie dysponują inteligencją emocjonalną i używają jej codziennie, z lepszym lub gorszym skutkiem , we wszystkich dziedzinach życia.

Inteligencja emocjonalna nie jest uwarunkowana genetycznie. Można się jej nauczyć. Mamy na to całe życie . Im wcześniej jednak nauczymy się siebie, swoich emocji, tym lepiej. Goleman w swojej książce pokazuje kiedy i jakimi metodami można inteligencję emocjonalną kształtować u dzieci. Inteligencja emocjonalna nie jest bowiem cechą wrodzoną a wyuczalną. Odpowiedzialni za sferę emocjonalną są w pierwszej kolejności rodzice, ale nie tylko. Bardzo ważne jest zdaniem Golemana dziedzictwo genetyczne. Każdy bowiem człowiek ma inne usposobienie i temperament. Pomimo jednakowego wychowania i traktowania przez rodziców jedno dziecko może być spokojne i nieśmiałe, a drugie rozdrażnione , marudne.

Problem ten jest szeroko dyskutowany na całym świecie i dlatego zainteresował on też Golemana. Od dawna pedagodzy zaniepokojeni są coraz gorszymi ocenami uczniów z matematyki i czytania , zdają sobie sprawę , że pojawił się zupełnie nowy i bardziej niepokojący rodzaj braku wiedzy i umiejętności - analfabetyzm emocjonalny. Koszty analfabetyzmu emocjonalnego to przecież niepokojący wzrost aktów przemocy, morderstw, gwałtów. To również wzrost samobójstw, budzących przerażenie swą codziennością narkomania i alkoholizm, a także różne odmiany chorób psychicznych jak zaburzenia łaknienia u kilkunastoletnich dziewcząt, różnego rodzaju depresje.

W rozdziale „Przedziały możliwości ” autor stara się odpowiedzieć dlaczego coraz częściej mamy do czynienia z takimi sytuacjami wśród młodzieży. Jego zdaniem dzieci , których rodzice są nieporadni emocjonalnie też będą miały kłopoty ze swoimi emocjami. Badania wykazują, że dzieci bite i traktowane brutalnie sprawiają mniej problemów niż dzieci zaniedbane, które są bardzo niespokojne, apatyczne na przemian agresywne i zamknięte w sobie.

Analfabetyzm emocjonalny bierze się stąd, że spadła wartość więzi rodzinnych, rodzice często zmuszeni są do wielogodzinnej pracy, co odbywa się kosztem ich dzieci. Coraz więcej młodych ludzi dorasta w biedzie, rodzice zaniedbują dzieci, zostawiają je samym sobie. Te zjawiska powodują, że młodzież staje się agresywna, podatna na depresje.

W rozdziale „ Kształcenie emocji ” autor podaje przykłady jak należy kształcić emocje wśród dzieci. Mówi, że to szkoła powinna zająć się uzupełnianiem braków emocjonalnych swoich wychowanków. Programy takie wprowadzono w szkołach amerykańskich. Wykazały one , że uczniowie przeszli kurs edukacji emocjonalnej przejawiają inne postawy niż reszta. Łatwiej znoszą podwyższenie wymagań szkolnych , lepiej radzą sobie z nowymi zasadami postępowania wobec rówieśników , są bardziej odporni na pokusę palenia papierosów, i zażywania narkotyków , rzadziej odwołują się do rozwiązywania konfliktów za pomocą przemocy. Jest tak dlatego, że opanowali umiejętności emocjonalne, które przynajmniej na krótki czas uodparniają ich na owe wielkie presje.

Szkoła w Polsce nie stawia za priorytet takiego celu jak kształtowanie charakteru, zaszczepiania uczniom samodyscypliny i zdolności empatii. Uważam, że wyżej wymienione cele powinny być realizowane w polskich szkołach.

Problemy, które porusza Goleman w swojej książce - emocje zostają zapomniane przez współczesnych ludzi, choć są one tak stare jak cywilizacja. Współcześni ludzie pomijają wnętrze człowieka myśląc tylko o zdobywaniu i o zewnętrznej otoczce.

Po przeczytaniu tej książki uświadomiłam sobie jak ważną rolę w przyszłym życiu dziecka odgrywa inteligencja emocjonalna. Książka pokazała mi, że im prędzej uświadomimy sobie przyczyny zagrożeń to szybciej będziemy mogli im przeciwdziałać. Zrozumiałam, że dla uniknięcia wszelkich zagrożeń ważne jest wychowanie w rodzinie. Obcuję jako nauczyciel z młodzieżą i zadaję sobie pytanie dlaczego w szkołach mamy coraz więcej agresji, przemocy. Książka ta upewniła mnie w przekonaniu, że jest to młodzież zaniedbywana przez rodziców zajętych swoimi sprawami, często z rodzin rozbitych dotkniętych bezrobociem. Teraz już wiem że są oni ubodzy emocjonalnie, bo nie miał ich kto tego nauczyć. Książka dała mi wskazówki do dalszej pracy z trudną młodzieżą. Powinniśmy jako pedagodzy pomagać tym młodym uczniom pamiętając, że inteligencja emocjonalna jest czymś czego możemy uczyć się całe życie, wierząc że ten agresywny młody człowiek gdy tylko zechce i nauczy się wyrażać swoje emocje może stać się dobrym wartościowym człowiekiem.

Zapoznanie z tą publikacją proponuję wszystkim nauczycielom, pedagogom, a z pewnością skorzystają na tym oni jak i młodzież z którą pracują.

 

Autorką publikacji jest:
mgr Wanda Zimna
nauczyciel techniki
Gimnazjum nr 2 we Wrześni.

  
[ Zgłoś niedziałający link do pliku | Indeks działu Lekcja wychowawcza | Publikacje ]

Większość zamieszczonych publikacji zapisanych jest w formacie Adobe PDF.
Jeśli wybrany dokument po kliknięciu nie otwiera się, to należy na swoim komputerze zainstalować program Adobe Acrobat Reader. (link do pliku instalacyjnego poniżej).

Pobierz darmowe przeglądarki:
Adobe Reader 8.1.2 PL | Word Viewer | Excel Viewer | PowerPoint Viewer
 


Nie ponosimy odpowiedzialności za treść ukazujących się na portalu publikacji.
Odpowiedzialność za treść artykułów, publikacji i komentarzy (w tym za naruszenie praw autorskich) ponoszą ich autorzy.

Administratorami serwisu są Hanna i Sławomir Góźdź.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL.
PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.36 sekund